XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Stadiony w Kijowie i Lwowie obarczone sporym ryzykiem

Stadiony w Kijowie i Lwowie obarczone sporym ryzykiem
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Dwa z czterech stadionów, na których na Ukrainie mają się odbywać mecze piłkarskich mistrzostw Europy 2012 roku - w Doniecku i Charkowie - są gotowe. Opóźnienia na budowach w Kijowie i Lwowie są jednak tak duże, że mogą zagrozić organizacji turnieju.

Pierwszy do użytku oddany został obiekt, należący do klubu piłkarskiego Szachtar w Doniecku, na wschodzie kraju. 50-tysięczny stadion o nazwie Donbas-Arena otwarto w sierpniu 2009 r., a ufundował go jeden z najbogatszych Ukraińców, Rinat Achmetow.

Na ten jeden z najnowocześniejszych stadionów na świecie i otaczający go park Achmetow wyłożył ok. 400 mln dolarów.

Kolejny stadion, w Charkowie, został oddany do użytku w grudniu 2009 r. Obiekt zbudowano w latach 1925-1927, a w ciągu ostatnich dwóch lat, z myślą o Euro-2012, został poddany gruntownej modernizacji. Zrealizowano ją za dotacje rządowe oraz pieniądze miejscowego oligarchy, Ołeksandra Jarosławskiego.

Stadion w Charkowie zdoła pomieścić 40 tysięcy widzów. Swe mecze rozgrywa tu klub piłkarski Metalist.

Finał ME za dwa lata ma być rozegrany na Stadionie Olimpijskim w Kijowie. Według nowego wicepremiera ds. Euro 2012 Borysa Kołesnikowa, to inwestycja obarczona obecnie "najwyższym ryzykiem".

Opóźnienie w modernizacji wynosi pięć miesięcy, a sam projekt ma wiele niedociągnięć, m.in. źle zaplanowane powierzchnie reklamowe, które będą przeszkadzać widzom w oglądaniu meczów.

"Spośród 60 000 miejsc z 7000 nie widać boiska" - podkreślił wicepremier, zapowiadając zmiany w projekcie.

Kołesnikow jest jednak przekonany, że Kijów nadrobi zaległości. "Zdążymy z przygotowaniami, bo nie mamy innego wyjścia. Zaległości - takie postawiliśmy sobie zadanie - powinny być nadrobione do 1 września. Biorąc pod uwagę warunki pogodowe, jest to całkiem możliwe" - powiedział.

Nieco mniej optymizmu wykazuje prezydent Europejskiej Unii Piłkarskiej (UEFA) Michel Platini, który przed tygodniem w Brukseli zwrócił uwagę, że ostatnio prace w Kijowie "nie posunęły się do przodu ani o centymetr".

Po raz pierwszy głośno podkreślił, że jeżeli stadion w stolicy nie będzie gotowy na czas, Ukraina straci prawo organizacji turnieju. We wtorek i środę szef UEFA będzie gościł w tym kraju, by osobiście przekonać się o aktualnej sytuacji.

Równie złe wieści napływają ze Lwowa, choć w tym przypadku nie ma zagrożenia dla całej ukraińskiej części imprezy. Jeżeli stadion w tym mieście nie powstanie, UEFA może wcielić w życie awaryjny projekt "4+2", który zakłada rozegranie turnieju na czterech obiektach w Polsce i dwóch na Ukrainie.

Projekt lwowskiego stadionu - zlokalizowanego 12 km od centrum miasta - zakłada, że będzie on miał 33400 miejsc i trzy poziomy: najniższy - z parkingiem, a na dwóch kolejnych powstaną trybuny. Wartość inwestycji szacuje się na 762 mln hrywien, czyli ok. 254 mln złotych. Miasto wydało na budowę ze swego budżetu 120 mln hrywien, a reszta ma pochodzić z budżetu państwa. Zgodnie z założeniami, obiekt ma być oddany do użytku w lipcu 2011 roku.

Budowa rozpoczęła się w sierpniu 2008 r. od badań geologicznych i przygotowania gruntu. Problemy jednak stopniowo się piętrzyły, opóźnienie rosło i przed tygodniem doszło zmiany wykonawcy.

Spółkę "Azovintex" z Mariupola, która zajmowała się dotąd północną i południową trybuną, zastąpi "Altkom" z Doniecka. Decyzję w tej sprawie podjął po kolejnej wizycie w Lwowie wicepremier Kołesnikow. Według niego, 80 procent prac wykonają miejscowi pracownicy, a resztę - głównie z zakresu inżynierii, telesystemów i akustyki - zagraniczni podwykonawcy.

Na chwilę obecną gotowe jest 18 procent "ramy" stadionu, a w całości wykonano fundamenty i słupy pod trybuny pierwszego poziomu.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Stadiony w Kijowie i Lwowie obarczone sporym ryzykiem

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!