SSE szansą na tanie budowanie

SSE szansą na tanie budowanie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W kolejce do specjalnych stref ekonomicznych stoi obecnie ok. 100 inwestorów zamierzających budować nowe fabryki, produkujące m.in. materiały budowlane - wynika z danych przedstawionych przez "Rzeczpospolitą". Inwestycje pozwolą zwiększyć produkcje, przez co istnieje szansa na zahamowanie wzrostu cen.

Co najmniej kilkanaście firm produkujących materiały budowlane i wykończeniowe wstrzymuje rozpoczęcie inwestycji zwiększających produkcję, ponieważ wciąż nie ma nowych kryteriów umożliwiających włączanie do specjalnych stref ekonomicznych terenów prywatnych - poinformowała "Rzeczpospolita".

Zdaniem ekspertów przeprowadzenie tych inwestycji mogłoby doprowadzić do obniżenia cen niektórych materiałów nawet o kilkanaście procent. Wśród nich znajduje się kilkanaście przedsiębiorstw z branży budowlanej produkujących m.in. włnę mineralną, elementy betonowe, cegły czy okna.

Przeszkodą są m.in. nowe, bardziej restrykcyjne kryteria włącznia do stref terenów prywatnych. Ministerstwo Gospodarki pracowało na dimi od marca. W tym czasie nie wydawano pozwoleń na zwiększanie obszaru SSE.

- Nad formalnym przygotowaniem inwestycji pracujemy od listopada ubiegłego roku. Zgodnie z harmonogramem ustalonym z Ministerstwem Gospodarki do połowy kwietnia miała być wydana decyzja dotycząca rozszerzenia strefy ekonomicznej na naszą nową inwestycję. Dziś nadal nie wiadomo kiedy to nastąpi - skarży się na łamach "Rz" prezes jednego z potencjalnych inwestorów z branży budowlanej.

Jego firma chce wydać na nowe linie produkcyjne kilkadziesiąt milionów euro i zatrudnić co najmniej kilkudziesięciu pracowników. Boom na rynku budowlanym sprawia, że inwestycja powinna być w toku. Dopóki jednak spółka nie otrzyma oficjalnej decyzji o włączeniu terenów do SSE, nie może zacząć jego realizacji - wyjaśnia dziennik.

Dwa tygodnie temu wicepremier Przemysław Gosiewski ogłosił powstanie rządowego zespołu, którego prace mają doprowadzić do obniżenia cen materiałów budowlanych w Polsce. Naturalnym sposobem zahamowania wzrostu, a może nawet obniżenia cen, wydaje się zwiększenie produkcji deficytowych materiałów.

Do tego jednak w wielu przypadkach potrzebne są decyzje włączające nowe grunty do SEE. Z informacji "Rz" wynika, że rząd zajmie się tym problemem w bieżącym tygodniu. Jednak pierwsze decyzje o poszerzeniu stref wejdą w życie dopiero za dwa, trzy miesiące - podsumowała "Rz".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: SSE szansą na tanie budowanie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!