PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Spory między inwestorem a wykonawcą wynikają często z rozliczenia robót dodatkowych

Autor: wnp.pl (JM)
08-07-2010 09:02
Spory między inwestorem a wykonawcą wynikają często z rozliczenia robót dodatkowych

- W praktyce inwestycyjnej często dochodzi do sporów między inwestorem a wykonawcą na tle rozliczenia finansowego tzw. robót dodatkowych - mówi Tomasz Mizikowski, radca prawny, wspólnik, Kancelaria Prawna Chajec, Don-Siemion & Żyto (CDZ).

Jak wyjaśnia przedstawiciel kancelarii CDZ, są to roboty, których potrzeba wykonania ujawnia się dopiero w toku realizacji inwestycji budowlanej (np. na skutek zmian projektowych lub na skutek ujawnienia okoliczności, których na etapie projektowania inwestycji i zawierania umowy nie można było przewidzieć) i które w związku z tym nie zostały wcześniej uwzględnione w kalkulacji umówionego wynagrodzenia wykonawcy za wykonane roboty.
- Przyczyn powstawania tego typu sporów można w pewnym stopniu dopatrywać się w braku w obecnie obowiązujących przepisach prawnych unormowań, które określałyby zasady stosowania najczęściej obecnie spotykanej formy prawnej wynagrodzenia wykonawcy robót budowlanych w postaci wynagrodzenia ryczałtowego – opisuje Tomasz Mizikowski. - Brak takich unormowań powoduje trudności w precyzyjnym oznaczeniu granic ryzyka, jakie przyjmuje na siebie wykonawca, godząc się na ustalenie w umowie wynagrodzenia ryczałtowego. W szczególności brak ten nie pozwala na jednoznaczne wyjaśnienie, która ze stron umowy podlegającej rozliczeniu ryczałtowemu winna w konkretnym przypadku ponosić ciężar ujawnienia się w toku realizacji inwestycji okoliczności wcześniej nieprzewidzianych bądź nieprzewidywalnych.

Tomasz Mizikowski zauważa, że w znacznej części spory o rozliczenie robót dodatkowych wynikają jednak też z przyczyn subiektywnych, związanych z nieprawidłowym postępowaniem stron umowy o roboty budowlane. - Nie zawsze strony pamiętają o tym, że zlecenie wykonania robót dodatkowych jest niczym innym jak rozszerzeniem przedmiotu zawartej już wcześniej umowy i że w związku z tym wymaga odpowiednio szczegółowego uregulowania w umowie trybu stwierdzania konieczności wykonania tego rodzaju robót i następnie zawierania na ich realizację dodatkowych porozumień przy udziale osób uprawnionych do reprezentowania każdej z zainteresowanych stron przy zaciąganiu zobowiązań cywilno-prawnych - wyjaśnia.

Z kolei nawet w tych przypadkach, w których tryb zawierania uzupełniających porozumień na wykonanie robót dodatkowych został w umowie określony, zdarza się nierzadko, że w praktyce nie jest on przestrzegany, ponieważ strony koncentrują swą uwagę na faktycznych postępach budowy realizowanej przez wykonawcę, natomiast zaniedbują czynności, które w myśl postanowień umownych są formalnie wymagane dla legalizacji podejmowanych przez nie działań. - Efektem są stosunkowo liczne, wymagające rozstrzygnięcia na drodze sądowej, spory o kwalifikację danych robót jako robót dodatkowych podlegających odrębnemu rozliczeniu finansowemu i o wysokość wynagrodzenia należnego za ich wykonanie, a nawet o skutki wykonywania tego typu robót na powstanie możliwości uwolnienia wykonawcy od odpowiedzialności za niedotrzymanie uzgodnionego pierwotnie terminu zakończenia inwestycji budowlanej – podsumowuje Tomasz Mizikowski.
Podobał się artykuł? Podziel się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


34 295 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 764 ofert w bazie

2 782 271 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP