Specustawa skróciła czas budowy stadionów tylko o kilkadziesiąt dni

Specustawa skróciła czas budowy stadionów tylko o kilkadziesiąt dni
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Lista inwestycji zakwalifikowanych przez rząd do Euro 2012 obejmuje prawie 100 pozycji. Nowelizacja ustawy o Euro 2012 ma dopuścić prywatnych inwestorów do realizacji projektów. Budowa stadionów będzie kosztowała ponad 3 mld zł, mają być gotowe na rok przed turniejem.

Takiego przyspieszenia, jeśli chodzi o budowę stadionów na Euro 2012, nie było jeszcze nigdy - ocenia "Gazeta Prawna". Prace trwają nie tylko przy budowie Stadionu Narodowego w Warszawie, ale od początku tygodnia także przy budowie Baltic Areny w Gdańsku. Także w tym tygodniu zapadła decyzja, że konsorcjum skupione wokół Hydrobudowy będzie realizowało kolejny etap rozbudowy stadionu Lecha w Poznaniu. W Krakowie podobną inwestycje, przebudowę trybuny na stadionie Wisły Kraków, wykona Polimex-Mostostal. Jutro we Wrocławiu zostaną otwarte listy ofertowe firm zainteresowanych budową tamtejszego stadionu. Decyzja o tym, kto wybuduje stadion w stolicy Dolnego Śląska, zapadnie jeszcze w tym roku.

Terminy zakończenia prac na stadionach także wydają się niezagrożone. Przebudowa kolejnej trybuny w Krakowie ma się zakończyć do końca przyszłego roku. Podobny termin obowiązuje w Poznaniu. Do końca 2010 roku ma być gotowy nowy stadion w Gdańsku. Na razie nie ma generalnie problemów z przebiegiem przetargów na budowę stadionów, jednak przedsiębiorcy nadal narzekają na przewlekłą procedurę przetargową, i to mimo że działa już specjalnie przygotowana specustawa na Euro 2012.

Jak pisze "Gazeta Prawna" procedury związane z ułatwieniami w przetargach, które zawierała ustawa o Euro 2012, okazały się niezgodne z unijnymi przepisami i trzeba było je zmienić. Mimo to bardzo rzadko wyniki przetargów na budowę stadionów są zaskarżane przez konkurencję, która przegrała rywalizację o wykonanie tego typu inwestycji.

- Firmy boją się, że oprotestowując przetarg, zostały odsądzone od czci i wiary, że blokują inwestycje związane z polską racją stanu. Stadiony są więc budowane według normalnej ustawy o zamówieniach publicznych i raczej nie ma problemów - mówi Adrian Furgalski z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR.

Inne przepisy ustawy mającej ułatwić inwestycje na mistrzostwa nadal obowiązują. Wciąż można korzystać ze skróconych procedur administracyjnych, a odwołania od decyzji administracyjnych rozpatrywane są w terminie 14 dni. Ustawa upraszcza też procedury wywłaszczeniowe i wprowadza szybszy tryb wydawania decyzji lokalizacyjnych.

- Ta ustawa rzeczywiście pomaga, bo skraca czas przygotowania do budowy i samej budowy nawet o kilkadziesiąt dni. Z punktu widzenia inwestora to bardzo dużo - mówi "Gazecie Prawnej" Tomasz Zahorski ze spółki PL. 2012.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Specustawa skróciła czas budowy stadionów tylko o kilkadziesiąt dni

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!