PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Specustawa o inwestycjach w sieci dość gładko przeszła I czytanie

Autor: wnp.pl (ICh)
23-06-2015 16:36
Specustawa o inwestycjach w sieci dość gładko przeszła I czytanie
fot. Fotolia

W Komisji Nadzwyczajnej do spraw energetyki i surowców energetycznych odbyło się I czytanie zgłoszonego przez posłów PSL projektu specustawy o strategicznych inwestycjach w zakresie sieci przesyłowych. Projekt pozytywnie oceniły resorty infrastruktury oraz gospodarki. Poseł Piotr Naimski ( PIS) zadeklarował, że Prawo i Sprawiedliwość nie będzie się sprzeciwiało przedmiotowej ustawie. Teraz nad projektem pracuje podkomisja.

W Komisji Nadzwyczajnej do spraw energetyki i surowców energetycznych odbyło się I czytanie zgłoszonego przez posłów PSL projektu ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji strategicznych inwestycji w zakresie sieci przesyłowych.
Przedmiotowy projekt, jak wynika z jego uzasadnienia, to zbiór regulacji mających na celu zapewnienie terminowej realizacji inwestycji przesyłowych, a w tym tzw. inwestycji PCI (ang. „project of common interest”), które mają być wykonane w ramach budowania transeuropejskich połączeń energetycznych.

Projekt przewiduje., aby m.in. decyzje o ustaleniu lokalizacji strategicznej inwestycji w zakresie sieci przesyłowej i decyzja o pozwoleniu na budowę dla takiej inwestycji podlegały natychmiastowej wykonalności z mocy prawa. Skutkiem natychmiastowej wykonalności decyzji będzie to, że decyzja z chwilą jej doręczenia lub ogłoszenia o jej wydaniu staje się od razu wykonalna., czyli że wniesienie odwołania od takiej decyzji w terminie przez jakikolwiek podmiot nie wstrzyma wykonywania decyzji przez inwestora, co inwestorowi umożliwi przystąpienie do kolejnego etapu realizacji inwestycji.

Nie ma jeszcze stanowiska rządu w sprawie projektu przedmiotowej ustawy, ale jak informował posłów Paweł Orłowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju, reprezentowany przez niego resort w przygotowywanym stanowisku proponuje opinię pozytywną i w opinii ministerstwa projekt zasługuje na kontynuowanie nad nim prac. Projekt popiera też resort gospodarki, który sprawuje nadzór właścicielski nad PSE.

- Ministerstwo gospodarki popiera przedłożony projekt poselski. Uważamy go za ważny, umożliwiający realizację kluczowych inwestycji energetycznych w naszym kraju, a także realizację naszych europejskich zobowiązań. Dlatego też opowiadamy się za jego przyjęciem, z korektami o charakterze technicznym – mówił Jerzy Witold Pietrewicz, wiceminister gospodarki.

Henryk Majchrzak, prezes PSE, których inwestycji projektowana ustawa dotyczy, podkreślał, że objęte projektem inwestycje związane są m.in. z działaniami mającymi na celu utrzymanie bilansu energetycznego Polski ( nowe linie wyprowadzające moc z budowanych bloków energetycznych ) i tworzeniem warunków wyprowadzania mocy z farm wiatrowych. Ustawa dotyczy także inwestycji realizowanych w ramach budowy połączenia elektroenergetycznego Polska-Litwa.

KOMENTARZE (1)

KOMENTARZE (1)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


34 602 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 764 ofert w bazie

2 782 271 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP