XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 21 godz
  • 12 min
  • 31 sek

Kolejna krytyka specustawy mieszkaniowej. "Ogranicza uprawnienia gmin"

  • bad
  • Opublikowano: 19 kwietnia 2018 - 12:30 | Zaktualizowano: 19 kwietnia 2018 - 12:36
Zarząd Związku Miast Polskich negatywnie opiniuje projekt ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących.
  • Zarząd Związku Miast Polskich negatywnie opiniuje datowany 15 marca br. projekt ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących. 
  • W opinii ZMP, projekt został sporządzony na podstawie przesłanek wynikających z całkowicie błędnej diagnozy.
  • Zawiera ponadto rozwiązania, które są nie do przyjęcia ze względów ustrojowych.

– W sposób istotny ograniczają (przepisy specustawy mieszkaniowej - przyp. red.) uprawnienia organów gmin przy realizacji ich zadania własnego, przyznając ich kompetencje wojewodom – twierdzi Związek Miast Polskich.

Czytaj też: Rafał Bruski: Specustawa wprowadzi chaos

Zarząd przypomina, że prowadzone były prace nad oczekiwaną od dawna przez środowiska samorządowe nowelizacją przepisów dotyczących planowania i zagospodarowania przestrzennego. Projekt Kodeksu Urbanistyczno-Budowlanego był konsultowany ze Związkiem i w wersji z wiosny 2017 r. uzyskał pozytywną opinię Zgromadzenia Ogólnego ZMP.

- Liczyliśmy na to, że szybko wejdzie w życie, umożliwiając podjęcie działań na rzecz przywrócenia ładu przestrzennego, zdewastowanego w wyniku przyjęcia w roku 2003 obecnej ustawy. Niestety pojawiają się informacje o wstrzymaniu tych prac, pomimo że to właśnie Kodeks pozwoliłby na zniesienie wielu dzisiejszych barier w procesach rozwoju miast - czytamy w stanowisku Związku Miast Polskich. 

Stanowisko ZMP znajduje się w Multimediach.

ZMP zwraca ponadto uwagę, że ze znanych opracowań specjalistycznych wynika, że w Polsce istnieje silna nadpodaż gruntów przeznaczonych pod budownictwo mieszkaniowe: w studiach uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego jest ich niemal dziesięciokrotnie więcej niż wynoszą szacunki potrzeb, a w miejscowych planach – trzykrotnie więcej.

- Nie ma więc potrzeby wprowadzania ułatwień w zakresie lokalizacji; wręcz przeciwnie – obecne możliwości omijania aktów planistycznych przez decyzje administracyjne doprowadziły do fali niekontrolowanego rozlewania się miast, które niszczy tereny zielone (greenfields) oraz znacząco zwiększa obciążenia społeczności lokalnych, a więc obywateli kosztami budowy infrastruktury obsługującej te tereny.

Przeciwko tzw. specustawie mieszkaniowej protestuje wiele środowisk, m.in. Miasto Jest Nasze. Zdaniem stowarzyszenia de facto zawiesi ona proces projektowania miasta. Wprowadzenie zmian grozi chaosem w planowaniu przestrzennym.

- Niestety, za chwilę może się okazać, że dzikiego rozwoju miasta nie da się zatrzymać planami miejscowymi. Dlaczego? Ponieważ rząd Prawa i Sprawiedliwość przedstawił do konsultacji projekt specustawy mieszkaniowej, w której chce de facto zawiesić proces planowania miejskiego. W ustawie
znalazł się zapis zgodnie z którym inwestycje mieszkaniowe będą wyjęte spod wymogów
ustawy o planowaniu przestrzennym. Ofiarami tego aktu prawnego staną się wszyscy
mieszkańcy Warszawy i innych miast - alarmowało Miasto Jest Nasze.

Więcej na ten temat czytaj tutaj.

DO POBRANIA
Stanowisko ZMP - specustawa mieszkaniowa
266.89 KB format pliku: PDF
Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!