Spalarnie. Szansa czy konieczność?

Spalarnie. Szansa czy konieczność?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Śmieci stanowią nie tylko problem, ale są też zasobem, na którym można zrobić niezły biznes. Inwestycje związane z gospodarką odpadową mogą być impulsem do rozruszania lokalnej koniunktury.

Spalanie śmieci w zakładach termicznej utylizacji jest jednym z nielicznych sposobów zagospodarowania śmieci, który się opłaca. W Polsce działa tylko jedna spalarnia. W Europie w sumie jest ich 400.

- Europa ewidentnie poszła drogą spalarni - mówi Joanna Wołkowska, dyrektor zarządzający spółki Rank Recycling Energy. - Zainteresowanie rynku tymi inwestycjami jest też w Polsce. To szansa na rozwój dla inwestorów giełdowych, ale na razie gminy zwlekają z decyzjami do 1 lipca - dodaje.

Kraków na czele

Z planów budowy 10-11 takich obiektów w naszym kraju realizowanych jest tylko kilka: w Krakowie, Poznaniu, Bydgoszczy, Koninie, Szczecinie. Najbardziej zaawansowany jest krakowski projekt. Tamtejsza spalarnia docelowo będzie mogła przerabiać 220 tys. ton odpadów rocznie.

- Aby przyspieszyć budowę założyliśmy, że przerabiane będą wyłącznie odpady z Krakowa, bo miasto produkuje ich wystarczająco dużo. Ale im większa skala takiej inwestycji, tym większa jej efektywność - twierdzi Grzegorz Ostrzołek, prezes krakowskiego Holdingu Komunalnego.

Jego zdaniem pomysł śląskich gmin, by wybudować wielką spalarnię był dobry, ale przepadł, bo zabrakło uregulowań prawnych.

- Nowa ustawa daje gminom władztwo nad odpadami i porozumienie gmin, by prowadzić wspólną inwestycję, to właściwy kierunek - kontynuuje Ostrzołek.

Zakłady termicznej utylizacji odpadów to małe elektrociepłownie.

- Odpady to nie tylko problem, ale też zasób energetyczny, w Polsce w nikłym stopniu wykorzystywany. To może być impuls inwestycyjny w gospodarce. Krakowska spalarnia będzie produkować energię elektryczną i cieplną. Elektryczna powinna wystarczyć na zaspokojenie dostaw prądu dla przestrzeni miejskiej lub sieci tramwajowej, ciepła zaś uzyskamy na pokrycie około 10 proc. zapotrzebowania mieszkańców miasta - wylicza prezes krakowskiego holdingu.

Inwestycja w stolicy Małopolski pochłonie około 673 mln zł, z czego 370 mln pochodzi z UE, 300 mln zł to pożyczka z NFOŚiGW, którą holding zamierza spłacić przychodami ze sprzedaży energii, a 3 mln to wkład własny komunalnej spółki.

Czytaj więcej Spalarnie. Szansa czy konieczność?
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Spalarnie. Szansa czy konieczność?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!