Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Spalarnie, czyli jak nie powinno się prowadzić przetargów

Autor: wnp.pl (Tomasz Elżbieciak)
11-09-2012 09:17
Spalarnie, czyli jak nie powinno się prowadzić przetargów
fot. PTWP

Przedłużające się i często prowadzone tak naprawdę na posiedzeniach Krajowej Izby Odwoławczej przetargi na budowę spalarni odpadów pokazują, że trudno o powodzenie bardziej skomplikowanych inwestycji bez dialogu pomiędzy zamawiającym a wykonawcą.

- W Polsce w przetargach na spalarnie odpadów - poza Poznaniem - pominięto bardzo istotny etap negocjacji. To właśnie na podstawie wstępnych ofert w fazie negocjacji inwestor powinien z wykonawcami przedyskutować i wypracować ostateczny kształt zamówienia od strony technicznej i dopiero potem wymagać przedstawienia oferty ostatecznej z ceną - podkreślił w rozmowie z portalem wnp.pl Henryk Skowron z Inżynierskiego Biura Konsultingowego, specjalizującego się w tematyce spalarni.
Skowron negatywnie oceniał jakość przetargów na spalarnie odpadów na łamach wnp.pl już na początku kwietnia tego roku.

Czytaj: Przetargi na spalarnie odpadów dalekie od ideału

Od tamtego czasu m.in. ponownie rozpisywano przetarg na spalarnię w Bydgoszczy, a w Krakowie zamawiający po raz czwarty będzie niedługo dokonywał wyboru najkorzystniejszej oferty. Po raz drugi złożone oferty są też oceniane przez inwestora spalarni w Koninie. Wszystkie trwające i zakończone już postępowania były wielokrotnie przedmiotem odwołań do KIO, również na etapie poprzedzającym złożenie ofert.

W ocenie Skowrona, w polskich warunkach strona publiczna okazała się słabo przygotowana do sformułowania swoich oczekiwań, a także do późniejszego prowadzenia przetargów i oceny złożonych ofert.

- Dlatego na wszystkich etapach pojawiają się nieścisłości, które odzwierciedlają się później m.in. w masowych odwołaniach do KIO - zarówno w przypadku SIWZ, jak i potem wyboru oferty. W tej sytuacji można powiedzieć, że pełną ocenę ofert przeprowadzają właściwie firmy konkurujące ze sobą w przetargu. W takich warunkach trudno o uzyskanie rozwiązania optymalnego dla obu stron - zaznaczył Skowron.

Jego zdaniem, można zaobserwować pewną niefrasobliwość u inwestorów, gdyż niektórzy z nich decydują się na wybór oferty wyłącznie na podstawie kilku lub kilkunastu wypełnionych danymi tabelek, bez jakiejkolwiek merytorycznej weryfikacji tych danych.

- Jest to oczywiście wygodne, jeśli ma się na względzie wyłącznie komfort podczas procedury wyboru. Tak dokonywanego wyboru nie można nawet porównać do kupowania kota w worku i to kupowania przez osoby, które nie są specjalistami i nie do końca wiedzą, jak ten kot w ogóle ma wyglądać. Również wsparcie inwestora ze strony pomocników technicznych bywa dość dalekie od dobrego. Efektem tak dokonanego wyboru będzie m.in. to, jakie będą w przyszłości koszty działania spalarni - powiedział Skowron.

KOMENTARZE (9)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP