Spadła wartość inwestycji w polskie nieruchomości

Spadła wartość inwestycji w polskie nieruchomości
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W pierwszym kwartale 2013 r. łączna wartość transakcji inwestycyjnych na rynkach nieruchomości Europy Środkowej (w Polsce, Czechach, Rumunii oraz na Słowacji i Węgrzech) wyniosła 958 mln euro, czyli ok. 6 proc. więcej niż wynosi średnia z ostatnich pięciu lat - wynika z danych Cushman & Wakefield. To mniej niż w poprzednim kwartale (1,826 mld euro), ale optymizm inwestorów i aktywność na rynkach pozwalają przypuszczać, że wartość inwestycji w bieżącym roku będzie zbliżona do ubiegłorocznego.

- W pierwszym kwartale aktywność inwestycyjna wzrosła nieznacznie. Niektórzy inwestorzy rozważają możliwość podjęcia większego ryzyka oraz biorą pod uwagę bardziej rozwinięte i stosunkowo dojrzałe rynki Europy Środkowej, gdzie mogą liczyć nie tylko na lepsze stopy kapitalizacji i względnie wyższy wzrost gospodarczy niż na Zachodzie, lecz również na coraz wyższą płynność - komentuje Charles Taylor, Partner w firmie Cushman & Wakefield.

Wolumen inwestycji w Polsce, Czechach i na Węgrzech wzrósł o ok. 258 mln euro dzięki sprzedaży przez Prologis na rzecz Norges 50 proc. udziałów w portfelu obiektów dystrybucyjnych w pierwszym kwartale 2013 r. Dla porównania ta jedna transakcja stanowi 50 proc. łącznych obrotów w sektorze nieruchomości magazynowych w Europie Środkowej w całym 2012 r.

Mimo iż znaczna część nieruchomości wchodzących w skład portfela Prologis i Norges znajduje się w Polsce, na całym polskim rynku inwestycyjnym wolumen obrotów w pierwszym kwartale bieżącego roku wyniósł tylko 465 mln euro, co oznacza spadek w porównaniu z pierwszym kwartałem 2012 r. (818 mln euro) i pierwszym kwartałem 2011 r. (618 mln euro). Natomiast w Czechach dzięki sześciu zawartym transakcjom wolumen inwestycji wzrósł w pierwszym kwartale do 237 mln euro w porównaniu z zaledwie 20 mln euro w analogicznym okresie 2012 r. W pierwszym kwartale 2013 r. odnotowano znaczny wzrost inwestycji w porównaniu z tym samym okresem 2012 r. również na Węgrzech, gdzie zainwestowano 159 mln euro.

Największym zainteresowaniem inwestorów nadal cieszył się sektor nieruchomości biurowych, w którym zainwestowano ok. 646 mln euro, a wśród najważniejszych transakcji należy wymienić zakup New City w Warszawie przez Hines, nabycie Green Towers firmy Skanska we Wrocławiu przez PZU oraz zakup Andel Park B w Pradze przez GLL. W pierwszym kwartale 2013 r. w sektor biurowy zainwestowały również inne podmioty, w tym Allianz, Invesco, NEPI, Kulczyk Silverstein Properties i Hannover Real Estate. Natomiast w sektorze nieruchomości handlowych odnotowano najniższy poziom aktywności inwestycyjnej od 2009 r. Największą transakcją w tym sektorze było nabycie Galerii Leszno przez Blackstone.

- Prognozy inwestycyjne dla Europy Środkowej napawają optymizmem, o czym świadczy duża liczba transakcji na zaawansowanym etapie. Popyt inwestorów jest nadal zróżnicowany, zależy od kraju i branży oraz dotyczy głównie najlepszych aktywów na płynnych rynkach. Cieszy nas wzrost aktywności inwestorów na rynku czeskim, który częściowo wynika z przeceny produktów inwestycyjnych - dodaje Charles Taylor.

Z kolei Łukasz Lorencki, konsultant z Grupy Rynków Kapitałowych polskiego oddziału Cushman & Wakefield zaznaczył, że mimo spadku wolumenu transakcji w pierwszym kwartale, nie możemy mówić o osłabieniu aktywności inwestycyjnej na polskim rynku nieruchomości. Z blisko 50 proc. udziałem w transakcjach nadal jesteśmy liderem na rynku inwestycyjnym w Europie Środkowej. - Ubiegłoroczna transakcja zakupu Złotych Tarasów za 475 mln euro była wyjątkowa, znacznie podnosząc wartość transakcji w tym okresie - przekonuje Łukasz Lorencki.

Największym zainteresowaniem inwestorów w Polsce cieszy się nadal sektor biurowy, który stanowił 65 proc. wartości wszystkich transakcji w pierwszym kwartale 2013 r. Nie słabnie również dynamika sektora magazynowego, na który przypadło 24 proc. wolumenu. Mniejszą aktywność odnotowano w sektorze handlowym (10 proc. udziału w ogólnym wolumenie). - Ze względu na szereg umów przedwstępnych ogłoszonych w ostatnich miesiącach wartość transakcji inwestycyjnych w kolejnym kwartale powinna utrzymać się na obecnym, wysokim poziomie. Sprzyjać temu będzie również prognozowana w drugiej połowie roku poprawa koniunktury, która może przyczynić się do wzrostu zainteresowania nieruchomościami drugorzędnymi oraz tymi położonymi w mniejszych miejscowościach - podsumowuje Lorencki.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Spadła wartość inwestycji w polskie nieruchomości

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!