XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Śląskie: w Kontrakcie Terytorialnym przedsięwzięcia za 41 mld zł

Śląskie: w Kontrakcie Terytorialnym przedsięwzięcia za 41 mld zł
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

77 przedsięwzięć o wartości 40,8 mld zł znalazło się w Kontrakcie Terytorialnym dla woj. śląskiego - podpisanym w czwartek przez przedstawicieli woj. śląskiego i rządu. To projekty, których realizacja w ciągu najbliższych 10 lat ma stymulować rozwój regionu.

Kontrakt Terytorialny jest obowiązującym w latach 2014-2023 porozumieniem rządu z samorządami ws. koordynowania dużych, priorytetowych dla regionów inwestycji. Ich finansowanie ma pochodzić z różnych źródeł, m.in. ze środków regionalnych i krajowych.

Podobne kontrakty będą miały wszystkie województwa. Zatwierdzony w środę przez Radę Ministrów pierwszy z nich - dla woj. śląskiego - podpisał w czwartek z marszałkiem Mirosławem Sekułą i wicemarszałkiem Arkadiuszem Chęcińskim wiceminister infrastruktury i rozwoju regionalnego Adam Zdziebło. Jako drugi podpisany ma zostać w sobotę kontrakt dla woj. podlaskiego.

Podczas czwartkowej uroczystości w Katowicach Zdziebło akcentował, że wartość projektów w kontrakcie dla woj. śląskiego jest ściśle dostosowana do możliwości ich koordynatorów. Kontrakt ten jest największy w Polsce; zdaniem wiceministra "ma kształt optymalny - taki, na jaki woj. śląskie dzisiaj stać".

"Kontrakt ma horyzont dziesięcioletni, czyli dłuższy niż budżet europejski na lata 2014-2020. To powoduje, że jest to dokument najważniejszy w hierarchii tych wszystkich dokumentów europejskich, które są teraz na ostatnim etapie negocjacji. Teraz brakuje mu tylko zamknięcia procesu negocjacyjnego programów europejskich na nowy budżet" - zaznaczył Zdziebło.

"Co ważne, to dokument żywy, który (...) będzie podlegał ciągłej aktualizacji. Dziś pokazujemy duży zbiór projektów, które w nim się znajduje, natomiast mogą w nim znaleźć się kolejne zadania inwestycyjne - będzie nowelizowany praktycznie każdego roku" - dodał wiceminister.

Marszałek woj. śląskiego Mirosław Sekuła nawiązał do zawartego w 1995 r., jeszcze przed utworzeniem samorządu województwa, tzw. Kontraktu dla Śląska. Jak akcentował, był to wówczas jedyny taki w Polsce dokument - podpisany przez rząd Józefa Oleksego ze środowiskami ekonomicznymi i gospodarczymi regionu, który przyczynił się do restrukturyzacji śląskiego przemysłu.

"Dzisiaj woj. śląskie po raz kolejny podpisuje tak ważny dokument jako pierwsze w kraju" - mówił marszałek. "Kontrakt zawiera listę kilkudziesięciu inwestycji, od realizacji których uzależniamy dalszy rozwój regionu" - zaakcentował.

Główna grupa projektów w kontrakcie dotyczy infrastruktury. Priorytetowe - to np. trwająca już budowa autostrady A1 Pyrzowice-Częstochowa i budowa trasy S1 Pyrzowice-Bielsko-Biała. Wiele projektów dotyczy linii kolejowych: rewitalizacja linii wiodącej obok lotniska w Pyrzowicach, modernizacje głównych linii Katowice-Kraków i do czeskiej granicy w Zebrzydowicach, a także prace na tzw. magistrali węglowej i wielu ważnych w regionie połączeniach, m.in. Będzin-Katowice-Tychy-Czechowice-Dziedzice, Gliwice-Bytom-Chorzów Stary, Katowice-Chorzów Batory, Częstochowa-Zawiercie, Sosnowiec Płd.-Tunel czy Mysłowice Brzezinka-Oświęcim.

Inne zaplanowane w dokumencie przedsięwzięcia obejmują badania i rozwój (przede wszystkim medycyna i np. czyste technologie węglowe), energetykę (projekt Polskich Inwestycji Rozwojowych dot. Elektrowni Łagisza czy projekt likwidacji niskiej emisji w aglomeracji katowickiej), środowisko (likwidacja składowiska po Zakładach Chemicznych "Tarnowskie Góry"), zdrowie oraz edukację (modernizacja i rozbudowa Planetarium Śląskiego).

Sekuła zaznaczył, że jest grupa projektów, które, choć były w mandacie negocjacyjnym samorządu, znalazły się na razie poza kontraktem. Ich wprowadzenie do dokumentu i realizacja uzależnione będą m.in. od wyników trwających jeszcze negocjacji z Komisją Europejską dot. dokumentów strategicznych bądź programów operacyjnych. To niektóre projekty z obszarów gospodarki wodnej, gospodarki odpadami, zdrowia, bezpieczeństwa (np. powodziowego) i innowacji.

Przedstawiciele urzędu marszałkowskiego wskazują też, że choć część zawartych obecnie w kontrakcie 77 przedsięwzięć ma charakter priorytetowy, a inne warunkowy, nie należy przywiązywać się do tego podziału. Ostateczna realizacja będzie zależała m.in. od dostępności środków, ale też stopnia i jakości przygotowania projektu. Niektóre projekty mają pojawić się w kontrakcie po zakończeniu negocjacji programów operacyjnych. Część projektów zgłaszanych pierwotnie do kontraktu samorząd chce realizować, ale niejako na własną rękę - w ramach regionalnego programu operacyjnego.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Śląskie: w Kontrakcie Terytorialnym przedsięwzięcia za 41 mld zł

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!