Śląskie. Otwarto Stadion Miejski w Tychach

Śląskie. Otwarto Stadion Miejski w Tychach
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w kraju, wybudowany kosztem ok. 130 mln zł, z miejscami dla ponad 15. tys. kibiców - tyski stadion piłkarski został otwarty w sobotę w Tychach (Śląskie). To jedna z najważniejszych inwestycji w tym mieście od lat.

Budowa nowego stadionu rozpoczęła się na początku 2013 roku od zburzenia starego, stojącego w tym samym miejscu. Wszystkie środki pochodziły z budżetu miasta i - jak zaznaczył podczas otwarcia w sobotę prezydent Tychów Andrzej Dziuba - budowę udało się zamknąć "w założonym od samego początku budżecie" oraz w zaplanowanym terminie.

Dziuba otworzył obiekt wraz prezesem Tyskiego Sportu SA Grzegorzem Bednarskim oraz Marianem Piechaczkiem, który w latach 70. był kapitanem drużyny GKS Tychy (wywalczył z drużyną wicemistrzostwo kraju oraz zagrał w Pucharze UEFA).

Wszyscy trzej wykopali piłki w stronę trybun. "Tym obiektem rozpoczynamy nową drogę, nową drogę tyskiej piłki do sukcesów, które odnieśliśmy kiedyś w latach 70." - zaznaczył Dziuba.

Budowa stadionu trwała 2,5 roku. Jak podkreśla rzeczniczka Urzędu Miasta w Tychach Ewa Grudniok, jest to jedna z najważniejszych inwestycji w mieście, m.in. "po projektach drogowych, infrastrukturalnych, czy też związanych z budową kanalizacji".

"Chcemy, żeby stadion służył mieszkańcom, był areną nie tylko wydarzeń sportowych, ale także koncertów, czy imprez miejskich" - dodała.

Grudniok poinformowała, że samorząd ma nadzieję, że za dwa lata będzie jednym z organizatorów mistrzostw Europy drużyn do lat 21. Zarząd PZPN zarekomendował UEFA, oprócz Tychów, również Gdynię, Bydgoszcz, Lublin, Kielce, Kraków i Warszawę na miasta-gospodarzy tych mistrzostw, które w 2017 roku odbędą się w Polsce. Propozycję musi zatwierdzić Komitet Wykonawczy UEFA.

Stadion może pomieścić 15 150 widzów. Jego murawę będzie rozświetlać ponad 200 reflektorów, umocowanych zarówno na szczycie, jak i pod poszyciem dachu, który jest podtrzymywany 92 dźwigarami. Najwyższą część trybuny głównej zajęło 11 tzw. sky-boksów przeznaczonych dla partnerów biznesowych, które "znalazły już swoich najemców".

Piłkarze grający na głównej płycie mają do dyspozycji dwie duże szatnie, są też m.in. sauny i komora do krioterapii. Specjalnie dla piłkarzy obiekt wyposażono również w suszarnię butów.

Stadion to także 5 tys. m kw. powierzchni komercyjnej, trzy sale konferencyjne i wypełniające narożnik miejsce na dwupoziomową restaurację o powierzchni 700 m kw., która czeka na najemcę.

Jesienią ruszy też tzw. Tyska Galeria Sportu, gdzie przez cały tydzień będzie można obejrzeć eksponaty związane nie tylko z GKS, ale z całym sportem w mieście. "Trwają prace. Chcemy to miejsce poświęcić historii GKS Tychy, nie zabraknie więc informacji o byłych i obecnych piłkarzach" - dodała Grudniok.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Śląskie. Otwarto Stadion Miejski w Tychach

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!