Skuteczna rewitalizacja motorem rozwoju miast

Skuteczna rewitalizacja motorem rozwoju miast
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Za nośnym hasłem rewitalizacji musi się kryć znacznie więcej niż remont elewacji. Samo odnawianie budynków bez tzw. rewitalizacji społecznej sukcesu nie przyniesie. O skutecznych narzędziach rewitalizacji oraz włączaniu społeczności lokalnych do projektów rewitalizacyjnych będzie mowa podczas VIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Bytom, Wałbrzych i Łódź są w trakcie pilotażowego program rewitalizacji. Wypracowane w jego trakcie rozwiązania i dobre praktyki mają w przyszłości pomóc także w postawieniu na nogi innych zdegradowanych polskich miastach.

Na uruchomienie programu pozwoliła ustawa o rewitalizacji, która weszła w życie 18 listopada 2015 r. Rewitalizację określa się tam mianem „wyprowadzania ze stanu kryzysowego obszarów zdegradowanych, prowadzony w sposób kompleksowy, poprzez zintegrowane działania na rzecz lokalnej społeczności, przestrzeni i gospodarki”, zaś sam obszar zdegradowany został w tym dokumencie określony jako znajdujący się w stanie kryzysowym „z powodu koncentracji negatywnych zjawisk społecznych, w szczególności bezrobocia, ubóstwa, przestępczości, niskiego poziomu edukacji lub kapitału społecznego, a także niewystarczającego poziomu uczestnictwa w życiu publicznym i kulturalnym”.

Pojawia się jednak pytanie, czy nacisk na społeczny aspekt rewitalizacji nie za duży? Eksperci i przedstawiciele miast przekonują jednak, że bez zaangażowania społecznego, zmiany sposobu myślenia mieszkańców o mieście nie da się reanimować zaniedbanych obszarów czy dzielnic.

Jak podkreśla Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi, jeśli inwestuje się nie tylko w tkankę komercyjną, ale też w tkanką społeczną miasta, to odnawiają się całe kwartały. Ale do tego potrzebna jest zgoda wszystkich zainwestowanych stron, co nie zawsze jest proste w realizacji.

Niedawno Ministerstwo Rozwoju zakończyło drugi etap konkursu „Modelowa rewitalizacja miast” wybierając 20 miast i gmin, które otrzymają dofinansowanie na przygotowanie gminnych programów rewitalizacji. To, co łączy wszystkie te przedsięwzięcia to również duży nacisk położony na kwestie społeczne. Jak podkreśla Paweł Chorąży, wiceminister rozwoju, rewitalizacja jest ważną częścią myślenia o rozwoju miasta i powinna stać się kluczowym programem społecznym i gospodarczym miasta w odniesieniu do jego obszarów problemowych.

O narzędziach i metodach włączania społeczności lokalnych do projektów rewitalizacyjnych, o dobrych i złych praktykach w Polsce i na świecie, a także o tym, że dobrze przeprowadzona rewitalizacja może stać się sposobem na zapobieganie „rozlewaniu się miast” - będzie mowa podczas debaty „Rewitalizacja przestrzeni miejskiej”, jak odbędzie się 19 maja o godz. 13.30 w MCK w Katowicach podczas VIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Dowiedz się więcej o wydarzeniu
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Skuteczna rewitalizacja motorem rozwoju miast

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!