Skanska w rok przebyła drogę od zwolnień grupowych do budowlanego urodzaju

Skanska w rok przebyła drogę od zwolnień grupowych do budowlanego urodzaju
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Mam nadzieję, że z biegiem lat, gdy Polska nadal będzie się rozwijać, nasz rynek pracy stanie się atrakcyjny nie tylko dla Ukraińców czy Białorusinów, ale także dla obywateli innych krajów - podkreślił w rozmowie z portalem wnp.pl Piotr Janiszewski, prezes grupy Skanska w Polsce.

Rok 2016 był bardzo trudny dla branży budowlanej, zwłaszcza jego pierwsza połowa. Skanska musiała dostosować się do tej sytuacji, czego efektem były zwolnienia grupowe.

Objęły one jednak finalnie 750 osób zamiast planowanych pierwotnie 1150 pracowników. Obecnie, jak wskazał Janiszewski, zmiana koniunktury w budownictwie jest bardzo duża.

- Oczywiście baza roku ubiegłego była niska, ale wzrost jest mocno odczuwalny. W lipcu i sierpniu tego roku produkcja budowlano-montażowa odnotowała 20-procentowy wzrost. To największa dynamika od stycznia 2012 r. - powiedział prezes.

Zaznaczył przy tym, że budownictwo potrzebuje stabilizacji. Gwałtowne wzrosty i spadki nie są korzystne dla żadnej branży, a dla budownictwa w szczególności. Kumulacja przetargów lub ich brak nie pozwala firmom odpowiednio zaplanować potencjału wykonawczego.


- Zatrudniamy ponad 6 tys. osób. Rynek pracy w budownictwie jest obecnie w całkiem odmiennym miejscu niż rok czy dwa lata temu. Pamiętajmy, że w ubiegłym roku rynek budowlany skurczył się o ponad 14 proc. - stwierdził Janiszewski.

- Aktualnie dużo inwestycji, po zakończonej fazie projektowej, wchodzi w etap budowlany. Jednocześnie jest rozstrzyganych dużo przetargów i podpisywanych nowych umów. Stąd duże zapotrzebowanie na pracowników w budownictwie - dodał.

Portfel coraz większy

Prezes wskazał, że w ostatnich kwartałach Skanska przebudowywała portfel realizowanych projektów i jeśli obecnie szuka pracowników, to w bardzo wyspecjalizowanych segmentach.

- Trzymamy się też zasady, że nie przystępujemy do przetargu, jeśli nie posiadamy zespołu ludzi, który później będzie realizował pozyskany kontrakt. Podobnie każdy przetarg poddajemy analizie pod kątem poziomu ryzyka - wyjaśnił Janiszewski.

W dalszej części artykułu piszemy m.in. portfelu zamówień i planach Skanski, budowlanym rynku pracy, rosnących kosztach oraz tendencjach widocznych w przetargach publicznych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Skanska w rok przebyła drogę od zwolnień grupowych do budowlanego urodzaju

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!