PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Skanska nie obawia się o inwestycje GDDKiA i PKP PLK

Autor: wnp.pl (Tomasz Elżbieciak)
07-02-2016 15:47
Skanska nie obawia się o inwestycje GDDKiA i PKP PLK

Zdaniem Krzysztofa Andrulewicza, są widoczne pozytywne zmiany w polityce przetargowej. W jego opinii, zarówno GDDKiA, jak i PKP PLK profesjonalnie podchodzą do wyboru wykonawców.

Fot. PTWP (Piotr Waniorek)

Pamiętajmy, że wciąż jesteśmy na początku nowej perspektywy finansowej UE, którą należy rozliczyć do końca 2022 r. Aktualnie nie wydaje mi się, aby były realne podstawy do pesymistycznych prognoz - ocenił Krzysztof Andrulewicz, prezes Skanska w Polsce, pytany przez portal wnp.pl o szanse powodzenia drogowo-kolejowych programów inwestycyjnych.

- Zarówno GDDKiA, jak PKP PLK dysponują bardzo dużymi funduszami - przetargi są rozstrzygane, a kolejne postępowania ogłaszane. Na obecnym etapie realizacji projektów trudno powiedzieć, czy zaplanowane środki są wystarczające do zrealizowania celów wytyczonych w programach - stwierdził Andrulewicz.
Przypomnijmy, że plany zapisane Programie Budowy Dróg Krajowych wyceniono na 107 mld zł, choć nowy rząd szacuje ich realny koszt nawet na 198 mld zł. Natomiast Krajowy Program Kolejowy ma przynieść wydatki na poziomie ok. 67 mld zł.

Zdaniem Andrulewicza, są widoczne pozytywne zmiany w polityce przetargowej. W jego opinii, zarówno GDDKiA, jak i PKP PLK profesjonalnie podchodzą do wyboru wykonawców.

- Wyciągnięto wiele wniosków z realizacji inwestycji w poprzedniej perspektywie UE. Pozytywnie należy postrzegać takie zmiany jak dzielenie inwestycji na mniejsze odcinki, wyłączenie okresów zimowych z wliczania do czasu realizacji robót oraz zaliczki i waloryzację cen kontraktowych - powiedział prezes.

Jednocześnie zaznaczył, że kryterium cenowe w 2015 r. nadal dominowało.

- Nie jest to jednak tylko odpowiedzialność zamawiającego, ale też wykonawców, którzy składając oferty muszą być odpowiedzialni wobec swoich akcjonariuszy, pracowników i kontrahentów - podkreślił prezes.

- Jeśli firma nie bierze tych czynników pod uwagę, to nie można jej nazwać odpowiedzialną. Dla nas odpowiedzialność jest kluczowa, dlatego też spory związane z roszczeniami na linii zamawiający - wykonawca dotyczą nas w bardzo niewielkim stopniu - zaznaczył.

Andrulewicz wyraził przekonanie, że wiele problemów związanych z przetargami, w tym dominujące kryterium ceny, zostanie rozwiązanych, gdy polskie Prawo zamówień publicznych zostanie w pełni dostosowane do przepisów UE.

- W efekcie kryteria pozacenowe będą odgrywały znacznie większą rolę, co pozwoli również na większe wykorzystanie nowoczesnych technologii oraz rozwiązań, w których liczy się jakość i inne pozacenowe czynniki - ocenił prezes.

Pytany o długoterminowe perspektywy dla inwestycji infrastrukturalnych podkreślił, że wyczerpanie się dużych środków z UE dla Polski po 2022 r. będzie musiało spowodować poszukiwanie nowych źródeł finansowania w postaci partnerstwa publiczno-prywatnego.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 691 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP