Senat omawiał propozycje poprawek do noweli Prawa zamówień publicznych

Senat omawiał propozycje poprawek do noweli Prawa zamówień publicznych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Senatorowie zgłosili prawie 40 poprawek do nowelizacji ustawy Prawo zamówień publicznych oraz ustawy o koncesji na roboty budowlane lub usługi. Większość to poprawki techniczne dotyczące m.in. ujednolicenia terminologii. Głosowanie - w czwartek.

Siedem poprawek do nowelizacji, która ma wprowadzić w polskim prawie zapisy tzw. dyrektywy obronnej UE, zgłosił w środę senator Józef Zając (PSL). "Moje poprawki dotyczą m.in. nieścisłości w tłumaczeniu tekstu dyrektywy z języka angielskiego. Można je uznać za legislacyjno-techniczne, ale w grę wchodzą milionowe kontrakty, więc każda nieścisłość może się okazać bardzo kosztowna" - powiedział senator PAP.

We wtorek około 30 poprawek do nowelizacji o charakterze legislacyjno-technicznym, czyli dotyczących m.in. ujednolicenia terminologii stosowanej w dokumencie zarekomendowali członkowie senackiej komisji gospodarki narodowej. Zgłoszono także istotną poprawkę, która daje wykonawcy możliwość odwołania się od wykluczenia z przetargu. Poprawka ta zwiększa możliwość weryfikacji wykonawcy przez zamawiającego, a jednocześnie daje wykonawcy możliwość odwołania się, jeśli zostanie z przetargu wykluczony.

"Chodzi o to, aby mieć kontrolę nad tym, kto będzie wykonywał inwestycję. Żeby już podczas przygotowania przetargu były zaznaczone, jakie kryteria i jakie dokumenty musi spełnić wykonujący, aby można było ocenić jego rzetelność" - uzasadniał swoją poprawkę senator Andrzej Owczarek (PO) podczas wtorkowego posiedzenia komisji.

Wykluczona z przetargu firma będzie miała prawo odwołać się od decyzji do Krajowej Izby Odwoławczej lub do sądu, jeśli uzna, że została potraktowana w sposób niesprawiedliwy - powiedział wówczas PAP senator.

Nowelizacja Prawa zamówień publicznych oraz ustawy o koncesji na roboty budowlane lub usługi została przygotowana przez prezesa Urzędu Zamówień Publicznych. Głównym celem regulacji było wprowadzenie w polskim prawie zapisów tzw. dyrektywy obronnej UE. Chodzi o dyrektywę dotyczącą zamówień publicznych na broń, amunicję i materiały (i związane z nimi roboty budowlane i usługi) do celów obronności, a także zamówień publicznych na szczególnie newralgiczne dostawy, roboty budowlane i usługi do celów bezpieczeństwa.

Celem nowelizacji jest także zaostrzenie sankcji wobec nierzetelnych wykonawców. Chodzi o to, aby z postępowania o udzielenie zamówienia byli wykluczani ci przedsiębiorcy, którzy wyrządzili szkodę nie wykonując zamówienia lub wykonując je nienależycie, lub zostali zobowiązani do zapłaty kary umownej.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Senat omawiał propozycje poprawek do noweli Prawa zamówień publicznych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!