Sektor BPO rośnie i będzie potrzebował powierzchni biurowej

Sektor BPO rośnie i będzie potrzebował powierzchni biurowej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Kolejne biurowce wyrastają w Polsce jak grzyby po deszczu. Czy wszystkie projekty mogą liczyć na najemców, a może rynkowi grozi załamanie? Eksperci mówią zgodnie: nie ma obaw. Metry kwadratowe zapełni sektor nowoczesnych usług dla biznesu.

Według najnowszych danych PAIiIZ branża zatrudnia już 190 tys. osób, ale tempo rozwoju sektora wcale nie zwalnia. Ostrożne szacunki ekspertów wskazują, że rocznie będzie przybywać 20 tys. nowych miejsc pracy, czyli 100 tys. do 2020 roku. - Trzeba podkreślić, że 1000 miejsc pracy w branży BPO generuje 260 etatów w sektorach wspierających ten biznes – podkreślał w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach Paweł Panczyj, dyrektor zarządzający, ABSL Polska.

Oznacza to, że do 2020 roku rynek usług dla biznesu w Polsce będzie potrzebował ok. miliona mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Co na to deweloperzy?

- Jesteśmy na to przygotowani. Realizujemy kolejne projekty, zabezpieczamy następne działki. Zapotrzebowanie będzie nadal rosło – mówił w trakcie EEC Rafał Mazurczak, dyrektor, Dział Biur i Hoteli, Echo Investment SA.

Do tej pory oczy inwestorów z sektora usług dla biznesu kierowały się w stronę siedmiu największych aglomeracji. Prym wiodą Warszawa, Wrocław i Kraków. Ale lista atrakcyjnych dla tej branży destynacji w Polsce jest znacznie dłuższa. - To już się dzieje. Mówimy nawet o 50 potencjalnych lokalizacjach. Ostatnie takie centrum powstało nawet w Sandomierzu – mówi Paweł Panczyj.

Wschodzącymi gwiazdami na liście najatrakcyjniejszych miast do lokowania usług dla biznesu są m.in.: Kielce, Rzeszów, Białystok, Lublin, Zielona Góra czy Bydgoszcz. - Ale ta lista jest znacznie dłuższa – podkreśla Iwona Chojnowska-Haponik, dyrektor, Departament Inwestycji Zagranicznych, Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych SA.

To rodzi potrzebę nowych biur. - Coraz częściej jesteśmy angażowani w projekty w nieoczywistych lokalizacjach – zaznacza Krzysztof Misiak, partner, Cushman & Wakefield Polska Sp. z o.o.

Rafał Mazurczak podkreśla, że wymienione lokalizacje to może nie jest jeszcze rynek dla największych deweloperów, ale olbrzymia szansa dla lokalnych graczy. - Przestrzenie dla biznesu mogą powstawać chociażby w oparciu o rewitalizację starych kamienic, ale też w zupełnie nowych obiektach, których jest realizacja jest wspierana przez samorządy - wyjaśnia.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Sektor BPO rośnie i będzie potrzebował powierzchni biurowej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!