Sejm uchwali specustawę budowlaną na dodatkowym posiedzeniu?

Sejm uchwali specustawę budowlaną na dodatkowym posiedzeniu?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zdaniem ministra budownictwa Mirosława Barszcza, jest szansa, by Sejm uchwalił tzw. specustawę budowlaną na dodatkowym posiedzeniu, planowanym na 13-15 września. Minister podkreślił, że ustawa mogłaby zahamować wzrost cen mieszkań poprzez zwiększenie ich podaży.

"Będę rozmawiał z posłami, by w porządku dodatkowego posiedzenia Sejmu umieścić prace nad specustawą" - powiedział w czwartek PAP Mirosław Barszcz. Według niego, jeśli Sejm uchwali ustawę, wtedy pojawi się szansa, by Senat zajął się nią na dodatkowym posiedzeniu 19-21 września.

Projekt ustawy znosi m.in. obowiązek uzyskania pozwolenia na budowę domów, których powierzchnia użytkowa nie przekracza 5 tys. m. kw., a wysokość 12 metrów; znacznie przyspiesza też proces odrolnienia gruntów pod budowę i przygotowania planów zagospodarowania przestrzennego.

Według wcześniejszych założeń, Sejm miał uchwalić ustawę na obecnym posiedzeniu. Jednak w środę Sejmowa Komisja Infrastruktury odesłała projekt do konsultacji z samorządami, co zajmie ok. 2 tygodni i może zahamować prace nad nim. Wniosek o poparli posłowie opozycji, argumentując, iż samorządy nie miały czasu go zaopiniować.

Jednak według ministra budownictwa, były to argumenty przesadzone, ponieważ projekt uzyskał pozytywne opinie samorządów największych miast i organizacji przedsiębiorców. Uwzględniono w nim też niektóre poprawki proponowane przez środowiska urbanistów i architektów.

"Jest to ustawa kluczowa dla gospodarki. Jej przyjęcie zwiększyłoby podaż mieszkań i co najmniej zahamowałoby wzrost cen" - powiedział minister. Według Mirosława Barszcza, w obecnej sytuacji prawnej "raczej nie ma możliwości, by ceny zaczęły spadać", ponieważ wynika to z dobrej koniunktury w gospodarce. Co więcej, duży wzrost cen notowany w największych miastach może też objąć średnie i małe miasta. Dlatego - jak podkreślił - potrzebne są zdecydowane i szybkie działania.

Wyjaśniał, że nawet gdyby projektem ustawy zajął się nowy Sejm, jej wejście w życie opóźniłoby się o ok. 3-4 miesiące. Wówczas proponowane w niej ułatwienia nie mogłyby być stosowane w sezonie budowlanym w 2008 r., ale dopiero rok później.

Mirosław Barszcz podkreślił też, że uchwalona w środę przez Sejm definicja budownictwa społecznego była "potrzeba i bardzo ważna". Sejm zdecydował, że od 1 stycznia 2008 r. preferencyjna 7-proc. stawka VAT obejmie nowe mieszkania o powierzchni do 150 m. kw. oraz domy jednorodzinne do 300 m. kw., kupowane od deweloperów i spółdzielni mieszkaniowych.

Według ministra, jest to rozwiązanie zgodne z prawem UE, a Komisja Europejska zostawiła Polsce dość dużą dowolność w kształtowaniu definicji budownictwa społecznego.

Uchwalona w środę ustawa bezterminowo przedłuża też możliwość odzyskania części wydatków na materiały budowlane, z czego skorzystają osoby budujące dom we własnym zakresie. Według ministra, jest to ważne rozwiązanie, ponieważ w Polsce w tzw. systemie gospodarczym budowana jest więcej niż połowa domów.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!