PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

"Schetynówki" będą kontynuowane poza 2011 rok?

Autor: wnp.pl (Piotr Stefaniak)
08-09-2010 16:55
"Schetynówki" będą kontynuowane poza 2011 rok?

Program budowy, remontów i modernizacji dróg gminnych i powiatowych, współfinansowany ze środków budżetu państwa, ma się formalnie zakończyć w przyszłym roku. Jednak zarówno jego twórca, Grzegorz Schetyna, jak i kontynuujący ten program szef MSWiA nie wykluczają, że "ciąg dalszy nastąpi".

Z początkiem września ruszył nabór do trzeciego etapu Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych 2008-2011. Do końca miesiąca zbierane są wnioski jednostek samorządu terytorialnego na dofinansowania drogowych inwestycji, które będą realizowane w przyszłym roku. Pula środków jest podobna jak w poprzednich dwóch latach i wynosi 1 mld zł.
Zgodnie z uchwałą Rady Ministrów przyjętą 31 sierpnia, a przedłożoną przez ministra spraw wewnętrznych i administracji, w bieżącym naborze zwiększą się szanse na objęcie dofinansowaniem tych projektów, które zakładają usuwanie szkód w lokalnej infrastrukturze drogowej, jakie powstały w wyniku tegorocznych powodzi lub obsunięć ziemi spowodowanych opadami.

- Uchwała nie przewiduje odrębnej puli środków na te zadania - wyjaśnia Jacek Sońta, naczelnik Wydziału Komunikacji i Promocji MSWiA. - Zakłada ona natomiast ułatwienie dla jednostek samorządu terytorialnego (JST) je planujących w dostępie do dotacji celowej z budżetu państwa.

Wnioski o dofinansowanie inwestycji "popowodziowych" uzyskają dodatkowo 10 punktów, które będą wliczane do ogólnej sumy uzyskanych punktów za projekt.

Według danych MSWiA, tylko powodzie w maju i czerwcu zniszczyły 1160 km dróg krajowych oraz około 80 tys. km dróg wojewódzkich, gminnych i powiatowych. Resort ten więc szacuje, że "frekwencja" JST składających wnioski będzie wyższa, niż w ciągu ostatnich dwóch lat.

- W poprzednich dwóch naborach programu wieloletniego gminy i powiaty składały każdorazowo po ponad 2 tys. wniosków. – stwierdza Jacek Sońta - Należy zatem oczekiwać, że co najmniej podobna ich liczba wpłynie do wojewodów również w toku tegorocznego naboru.

W 2010 r. dofinansowaniem z budżetu państwa objęte zostały projekty inwestycyjne JST na odcinki dróg lokalnych o łącznej długości ponad 2,8 tys. km. Obecnie remontowanych, przebudowywanych i budowanych jest: 1186,7 km dróg gminnych oraz 1624,8 km dróg powiatowych. Dofinansowanie 1 mld złotych w 2009 roku, pierwszym roku realizacji programu trzyletniego, pozwoliło samorządom na modernizację lub budowę przeszło 2,7 tys. km dróg lokalnych. Można zakładać, czego MSWiA nie potwierdza, że w województwach dotkniętych skutkami powodzi niewiele zostanie środków z budżetu państwa na inne inwestycje drogowe, niż remonty dróg zniszczonych.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


47 144 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 764 ofert w bazie

2 782 271 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP