Samorządy same problemów mieszkalnictwa nie rozwiążą

Samorządy same problemów mieszkalnictwa nie rozwiążą
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Bez zmian prawa, współdziałania rządu i gmin oraz zmiany mentalności społeczeństwa nigdy nie nadrobimy zaległości mieszkaniowych.

Brak mieszkań jest w Polsce ogromnym problemem społecznym. Szacuje się, że natychmiast potrzebne około miliona mieszkań.

- A mogło być jeszcze gorzej - mówi Kazimierz Górski, prezydent Sosnowca. – Wyobraźmy sobie, że urodziło się w ostatnich 10 latach 3 mln więcej dzieci, czyli tyle, ile rodziło się jeszcze niedawno, a do tego nie wyjechało z kraju kolejne 2-3 mln obywateli. I tak więc mamy szczęście, bo co byśmy zrobili w takiej sytuacji?

Zauważa, że dyskusje zawsze zaczyna się od problemu mieszkań, a kończy na środkach unijnych. Abstrahujmy – nie ma środków unijnych, no i co robimy - pyta?

Właściwie wszystkie strony – samorządy, deweloperzy, instytucje finansowe zainteresowane rynkiem mieszkalnictwa od dawna zgadzają się, że w znacznym stopniu problem braku mieszkań można by rozwiązać dzięki rozwójowi rynku lokali na wynajem.

Dlaczego ciągle nie udaje się do tego doprowadzić?

W Polsce na wynajem przeznaczonych jest ok. 20 proc. mieszkań, w Niemczech, Szwajcarii to ok. 60 proc. Mimo że w tych krajach dochody mieszkańców są wielokrotnie wyższe.

- Zgadzam się, że wynajem jest lepszym rozwiązaniem, ale ja codziennie w swojej pracy obserwują ludzi wynajmujących, którzy marzą o tym, żeby wykupić mieszkanie – mówi Katarzyna Zimnoch z zabrzańskiego TBS. - To pierwsze pytanie ludzi, którzy wynajmują lokal: czy będę mógł mieszkanie wykupić.

Jak mówi Zimnoch, czeka nas ogromna praca przy zmianie mentalności społeczeństwa, które wierzy, że trzeba posiadać mieszkanie.

Zbigniew Juroszek, prezes firmy Atal, dodaje: - Tylko 20 proc. mieszkań na wynajem to za mało, powinni być ok. 50 proc. Bo to poprawia płynność rynku, ludzie łatwiej się przemieszczają w poszukiwaniu pracy.

Jak twierdzi, rynek mieszkań na wynajem ogranicza słabe prawo, które nie rozwiązuje problemów eksmisji i zadłużeń lokatorów.

- Trochę je ostatnio poprawiono, ale ciągle to nie jest doskonałe - zauważa. - Brakuje też nowego prawa budowlanego. Gdyby te prawne przeszkody były rozwiązane, wzrosłaby podaż, a co za tym idzie spadły ceny. Wtedy można by mówić o szybszym rozwoju mieszkalnictwa – dodaje Juroszek.

- Rzeczywiście nadal system wynajmu jest mało przyjazny do tego, żeby zachęcić do budowy takich lokali – zgadza się Irena Herbst, prezes Fundacji Centrum PPP. – Mamy ustawę o ochronie lokatorów i sama nazwa pokazuje, w którym kierunku to poszło. Ciągle przesadzamy, jak nie w jedną stronę, to w drugą.

Sytuację na rynku chce zmienić Bank Gospodarstwa Krajowego.

- Zamierzamy pokazać, że można doprowadzić do tego, że możemy mieć 50 proc. zasobu mieszkań na wynajem - mówi Piotr Kuszewski z BGK.

Dodaje, że problemem rynku wynajmu w Polsce jest brak poczucia stabilizacji dla wynajmujących. – Wiemy, jak to działa, wynajmujemy mieszkanie, a po kilku miesiącach przychodzi właściciel i mówi, że zmienił plany i musimy się wyprowadzić.

Trzeba więc stworzyć rynek najmu prowadzony przez silną, stabilną firmę. Chcemy zaryzykować i pierwsi w Polsce stworzyć fundusz mieszkań na wynajem.

Fundusz to ma być normalny inwestor, który się będzie godził na 4-procentową stopę zwrotu. - Chcemy zbudować pierwsze mieszkania już w tym roku. Chcemy, żeby działało to tak jak na Zachodzie – mówi bankowiec.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!