XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Samorządy: ostra krytyka programu polityki mieszkaniowej

Samorządy: ostra krytyka programu polityki mieszkaniowej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Brak analizy potrzeb mieszkaniowych poszczególnych grup ludności, nieuwzględnienie opinii samorządowców, brak informacji o skali finansowania do 2020 r.- to główne zarzuty wobec rządowego programu mieszkalnictwa. Jest też apel - od samorządu do rządu w rzeczonej sprawie.

„Główne problemy, cele i kierunki programu wspierania rozwoju budownictwa mieszkaniowego do 2020 roku" to dokument jaki przyjął rząd pod koniec listopada ubiegłego roku. Dokument ten, dotyczący rządowej polityki mieszkaniowej nie był przedmiotem konsultacji społecznych, a budzi sporo kontrowersji wśród przedstawicieli władz samorządowych i komunalnych spółek zarządzających zasobem mieszkaniowym gmin. O czym można się było przekonać chociażby podczas VI Forum Mieszkalnictwa i Rewitalizacji, jakie 11 i 12 kwietnia w Sosnowcu zorganizował Śląski Związek Gmin i Powiatów oraz Związek Miast Polskich.

- Nie widzę w tym dokumencie żadnego mechanizmu napędowego dla rozwoju mieszkalnictwa, żadnego ukłonu w stronę tych, co chcą budować. Być może przydałaby się możliwość likwidacji podatku od nieruchomości, zwolnienie z Vat - zastanawiał się podczas dyskusji Kazimierz Górski, prezydent Sosnowca. – Tymczasem gminy mają na karku wszystkie problemy mieszkaniowe a nie dostajemy nawet określonych perspektyw przyszłego finansowania, tylko nowe dylematy. Jak powiemy np. dopiero co uwłaszczonym, że nie dostaną dodatku mieszkaniowego? - pytał

Rządowy program zakłada bowiem, iż dodatki mieszkaniowe nie będą przysługiwały właścicielom mieszkań, a tylko najemcom.

- To nie jest program sensu stricte, ale pewna analiza stanu obecnego i wytyczne, regulacje rynku mieszkaniowego – tłumaczył Stanisław Kudroń z departamentu strategii budownictwa i mieszkalnictwa Ministerstwa Infrastruktury. - W ostatnich latach dominujący był udział wydatków budżetowych w sektorze mieszkań na własność. Bycie właścicielem to pewien przywilej, ale niesie ze sobą też pewne obowiązki. Trzeba przetransponować politykę mieszkaniową na pomoc tym, którzy nie są w stanie sami zaspokoić swoich potrzeb mieszkaniowych – dodał.

Dlatego państwo będzie odchodziło również od programu „Rodzina na swoim” na rzecz nowego programu „Społeczne Grupy Mieszkaniowe”.

- Miasta choć się rozwijają, wcale nie mają się dobrze, bo to w miastach kumulują się problemy mieszkaniowe. Postępuje segregacja mieszkańców wg kryterium dochodów na tych biednych zamieszkujących popadającą w ruinę substancję w śródmieściach i na tych, których stać budować się na obrzeżach czy poza dużymi miejscowościami – podkreśla Ewa Bartosik, ekspert Związku Miast Polskich.

- Polityka mieszkaniowa gmin powinna być częścią planowania przestrzennego. Powinniśmy stawiać na koncepcje zwartych miast i próbować realizować je za pomocą programów rewitalizacyjnych. Inaczej narastać będą jeszcze bardziej obszary nędzy – podkreślał prof. Grzegorz Węcławowicz, kierownik zakładu Geografii Miast i Ludności Polskiej Akademii Nauk.

Tymczasem, jak podkreślali uczestnicy VI Forum Mieszkalnictwa i Rewitalizacji, w rządowym dokumencie brakuje wskazania źródeł finansowania inwestycji mieszkaniowych. Nie ma też zaplanowanego wystarczającego wsparcia dla remontów ani dla inwestycji mieszkaniowych realizowanych w ramach programów rewitalizacyjnych.

- Problem z jakim staniemy twarzą w twarz w niedługim horyzoncie czasu, to konieczność wyburzania mieszkań w złym stanie technicznym. Nas nie stać na wyburzenia - podkreślał Mieczysław Podmokły, zastępca prezydenta Tychów.

Uczestnicy krytykowali też ciągłe zmiany programów mieszkaniowych przez zmieniające się ekipy rządzące naszym krajem. Swoje uwagi mieli także przedstawiciele TBS-ów.

- Program nic nie mówi o TBS-ach. Po likwidacji Krajowego Funduszu Mieszkaniowego nadal nie wiemy na czym stoimy - zauważał Wiesław Źrebiec, prezes Żegańskiego TBS.

Oczywiście są i zapisy, które samorządowcy popierają jak wprowadzenie umów na czas określony w mieszkaniach komunalnych jako zasady, czy zapis o tym, że czynsze powinny być ustanawiane co najmniej na poziomie kosztów utrzymania lokalu.- Może z tego projektu da się zrobić ustawę rozwojową, ale trzeba wprowadzić takie zapisy, by przeciętny Kowalski uwierzył, że to program dla niego – komentował Kazimierz Górski.

Najważniejsze uwagi zapisano w deklaracji przyjętej podczas spotkania 12 kwietnia.

Do projektu (jaki zamieszczamy poniżej w dziale Multimedia - przyp.red.) dodano jeszcze apel do rządu o odniesienie się do przyszłego okresu programowania w UE, by można było np. dokonywać remontów w kontekście szeroko rozumianych programów rewitalizacyjnych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Samorządy: ostra krytyka programu polityki mieszkaniowej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!