XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Samorządowcy podpisali porozumienie ws. budowy wchodniej DTŚ

Samorządowcy podpisali porozumienie ws. budowy wchodniej DTŚ
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Prezydenci Mysłowic, Sosnowca i Jaworzna podpisali 11 lipca porozumienie w sprawie budowy wschodniej części Drogowej Trasy Średnicowej (DTŚ). Samorządy chcą m.in., aby odcinek od Mysłowic do Jaworzna powstał ok. 2018 r.

Na mocy porozumienia Jaworzno wystąpi w imieniu pozostały gmin o unijne dofinansowanie na opracowanie dokumentacji poszczególnych etapów inwestycji. Samorządowcy liczą, że środki z Unii pokryją 85 proc. kosztów opracowania, które mają wynieść 2,4 mln zł. Miasta planują również wnioskować o dofinansowanie samej budowy.

Dokumentacja przedprojektowa ma być gotowa w 2015 r. Niezależnie od porozumienia w jej sprawie między trzema miastami, Jaworzno i Mysłowice chcą też wkrótce zacząć przygotowywać dokumentację budowlaną dla odcinka mającego prowadzić od mysłowickiej ul. Obrzeżnej Zachodniej do węzła Jęzor w rejonie obecnego końca jaworznickiej obwodnicy.

Inwestycje związane z budową przeważnie trzypasmowej, bezkolizyjnej "średnicówki" obejmowały na przestrzeni ostatnich ponad 20 lat jej przebieg od Katowic do Gliwic. Obecnie ta część drogi, potocznie określana jako DTŚ Zachód, tworzy kręgosłup komunikacyjny aglomeracji między Katowicami a Zabrzem. Od ub. roku budowane są pozostałe etapy w Zabrzu i Gliwicach; brakujące odcinki mają powstać do przełomu 2014 i 2015 r.

Podczas planowania DTŚ Wschód również założono budowę w etapach. Pierwszy to łącznik dwupasmowej ul. Bagiennej w Katowicach z również dwupasmową, wiodącą do autostrady A4, ul. Obrzeżną Zachodnią w Mysłowicach (ok. 2 km). Kolejne mają połączyć Mysłowice z Jaworznem oraz Mysłowice z Sosnowcem (i docelowo Dąbrową Górniczą).

Dotąd w ramach przygotowań do budowy wschodniej części DTŚ koordynujący je samorząd wojewódzki zamówił w 2011 r. projekt połączenia Katowic i Mysłowic. Ostateczny kształt projektu będzie zależał od decyzji środowiskowej, której procedura trwa od stycznia 2013 r. Ta oszacowana na 300 mln zł inwestycja znalazła się na wstępnej liście projektów kluczowych woj. śląskiego do sfinansowania z nowych środków unijnych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Samorządowcy podpisali porozumienie ws. budowy wchodniej DTŚ

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!