PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Sąd ogłosił upadłość likwidacyjną Energomontażu-Południe

Autor: wnp.pl (TE)
28-08-2013 17:44
Sąd ogłosił upadłość likwidacyjną Energomontażu-Południe
Fot. (mat. pras.)

Sąd Rejonowy Katowice-Wschód wydał w środę postanowienie o zmianie sposobu prowadzenia postępowania upadłościowego Energomontażu-Południe (grupa PBG) z układowego na obejmujące likwidację majątku spółki.

Sąd wyznaczył na syndyka masy upadłości Mirosława Mozdżenia, dotychczasowego zarządcę Energomontażu. Postanowienie uprawomocni się z upływem siedmiu dni od daty doręczenia zarządowi spółki, chyba że w tym okresie zostanie złożone zażalenie.
W uzasadnieniu postanowienia sąd stwierdził m.in. iż zmiana trybu postępowania upadłościowego z układowego na likwidacyjne została podjęta po analizie treści opinii, sporządzonej na zlecenie zarządcy Energomontażu przez biegłych rewidentów Kancelarii Porad Finansowo-Księgowych dr Piotr Rojek oraz opinii biegłego sądowego, powołanego przez sąd.

- Sąd uznał, iż aktualnie brak jest podstaw do dalszego prowadzenia postępowania w kierunku układu z wierzycielami - podano w komunikacie Energomontażu.

Zarządca katowickiej spółki złożył wniosek o zmianę trybu postępowania upadłościowego 16 sierpnia. Wcześniej, 14 sierpnia, informował, że według opinii biegłych rewidentów Energomontaż nie jest obecnie w stanie wykonać układu opartego na podstawie przedstawionych propozycji układowych.

- Nie jest możliwe uzyskanie w krótkim czasie poziomu sprzedaży generującego zysk. Status podmiotu w upadłości, wysoki stan zadłużenia spowodowały, że w wysokim stopniu została ograniczona zdolność spółki do pozyskiwania nowych kontraktów - podał wówczas w komunikacie zarządca.

Dodał, że ponadto rozmiary prowadzonej przez spółkę działalności, a z drugiej strony deficytowość podstawowej działalności operacyjnej, powoduje, że spółka nie jest w stanie obecnie ani w całym 2013 r. uregulować zobowiązań.

- Wielkość zobowiązań spółki, której nie można z mocy prawa objąć układem (m.in. zobowiązania z tytułu wynagrodzeń, część zobowiązań wobec ZUS) powoduje, że spółka nie jest w stanie pokryć tych zobowiązań nawet przy redukcji zobowiązań podlegających układowi i zamianie niezredukowanej części na akcje - podał również.

Zarządca wskazał także, że próby pozyskiwania nowych kontraktów za pośrednictwem spółki zależnej Energomontaż-Południe Katowice sp. z o.o. mają również ograniczony zakres ze względu na małą zdolność i potencjał tego podmiotu do zdobywania dużych kontraktów.

KOMENTARZE (10)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


40 932 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 764 ofert w bazie

2 782 330 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP