XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Sąd oddalił powództwo ws. spadku wartości budynku leżącego przy Okęciu

Sąd oddalił powództwo ws. spadku wartości budynku leżącego przy Okęciu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Warszawski sąd oddalił powództwo kobiety, która domagała się blisko 80 tys. odszkodowania za spadek wartości nieruchomości, położonej w pobliżu lotniska Okęcie, w związku z ustanowieniem tam obszaru ograniczonego użytkowania.

Obszar ograniczonego użytkowania na tym terenie został ustanowiony rozporządzeniem wojewody warszawskiego Jacka Sasina w 2007 roku. Wojewoda informował wówczas, że dzięki podpisanemu rozporządzeniu właściciele i samoistni posiadacze nieruchomości położonych w tzw. strefie M (czyli obszarze ograniczeń zabudowy mieszkaniowej) w ciągu dwóch lat od jego wejścia w życie będą mogli domagać się od Polskich Portów Lotniczych odszkodowań za hałas powodowany przez przelatujące samoloty lub żądać od przedsiębiorstwa wykupienia ich nieruchomości.

Wówczas kobieta zwróciła się do Portów Lotniczych o odszkodowanie za spadek wartości domu. "Został on wybudowany w latach 60., gdy w pobliżu nie było pasa startowego. Teraz jest on w odległości 300-400 m od budynku" - powiedziała PAP skarżąca Barbara Szulc. Zwróciła uwagę na hałas w pobliżu lotniska; powiedziała, że zgodnie z rozporządzeniem wojewody w okolicy lotniska ma być zahamowany rozwój budownictwa.

Podkreśliła, że miała trudności ze sprzedażą domu. W końcu - jak powiedziała - sprzedała go w roku ubiegłym za 500 tys. zł. Skierowała też sprawę do sądu. We wtorek sąd podkreślił, że nie doszło do obniżenia wartości nieruchomości. Kobieta powołując się na opinię biegłego powiedziała, że wzrost cen mieszkań w okolicach Okęcia był niższy o 15,7 proc. w stosunku do innych obszarów Warszawy, np. do Wawra.

Sąd nie podzielił tej opinii. Uzasadniając oddalenie pozwu zaznaczył, że ceny tych nieruchomości rosły w takim samym stopniu, jak nieruchomości podłożonych w innych częściach Warszawy.

Przytaczając opinię biegłego podkreślił, że "zachowania rynku są irracjonalne i niewytłumaczalne". Zdaniem sądu nie można w tym przypadku mówić o szkodzie. Sąd orzekł, że "brak jest szkody i brak możliwości zasądzenia odszkodowania". W ocenie sądu nie ma związku przyczynowo-skutkowego między ustanowieniem obszaru ograniczonego użytkowania wokół Okęcia a ceną nieruchomości.

Barbara Szulc zapowiedziała, że będzie się odwoływać. Podobnych spraw jest w sądach kilkadziesiąt.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Sąd oddalił powództwo ws. spadku wartości budynku leżącego przy Okęciu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!