PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Sąd chroni Polimex przed inwestorem stadionu w Zabrzu

Autor: wnp.pl (TE)
11-06-2014 11:52
Sąd chroni Polimex przed inwestorem stadionu w Zabrzu
Fot. Stadion w Zabrzu sp. z o.o.

Sąd Rejonowy w Zabrzu wydał postanowienie, w którym nakazał samorządowej spółce Stadion w Zabrzu zapłatę na rzecz Polimeksu-Mostostalu 10 tys. zł za próbę skorzystania z gwarancji dotyczącej kontraktu na budowę stadionu im. Ernesta Pohla, z którego korzystają piłkarze miejscowego Górnika.

- Zgodnie z postanowieniem, sąd nakazał obowiązanemu zapłatę na rzecz spółki kwoty 10 tys. zł z zagrożeniem nakazania zapłaty kwoty 10 tys. zł za każde dalsze naruszenie zakazu skorzystania w jakikolwiek sposób z gwarancji ubezpieczeniowej - poinformował Polimex-Mostostal.
Stadion w Zabrzu wystąpił z żądaniem wypłaty gwarancji pod koniec stycznia 2014 r. Postanowienie sądu nie jest prawomocne i obowiązany może wnieść zażalenie.

W połowie grudnia 2013 r. Sąd Okręgowy w Gliwicach udzielił zabezpieczenia roszczenia Polimeksu-Mostostalu przeciwko spółce Stadion w Zabrzu.
Roszczenie Polimeksu obejmuje ustalenie bezskuteczności oświadczenia inwestora o odstąpieniu od umowy na modernizację stadionu, a także ustalenie nieistnienia wierzytelności zamawiającego wobec Polimeksu z tytułu nienależytego wykonania umowy.

Roszczenie obejmuje też ustalenie nieistnienia prawa zamawiającego do żądania wypłaty środków z gwarancji należytego wykonania przez Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Warta. Kwota gwarancji wynosi 19,24 mln zł (10 proc. wartości kontraktu).

Zabezpieczenie zostało ustanowione poprzez zakazanie spółce Stadion w Zabrzu skorzystania z gwarancji do czasu prawomocnego zakończenia postępowania.

Inwestor odstąpił od umowy z Polimeksem na zabrzański stadion 25 listopada 2014 r. Jako powód podano opóźnienia w realizacji kontraktu.
W ocenie Polimeksu, zamawiający nie miał podstaw do takiej decyzji. Spółka argumentowała m.in., że inwestor dostarczył jej wybrakowaną i zawierającą błędy dokumentację.

Pierwotnie, według podpisanej w sierpniu 2011 r. umowy, Polimex miał zrealizować inwestycję do 24 kwietnia 2013 r. W kwietniu nowy termin wyznaczono na 30 listopada 2013 r.

Inwestor ogłosił w ostatnich miesiącach kilka przetargów na dokończenie robót związanych z budową stadionu, m.in. na roboty ogólnobudowlane oraz wykonanie pokrycia zadaszenia. Dotychczas żaden z nich nie został rozstrzygnięty.

W pierwszym etapie modernizacji stadionu, który był przedmiotem kontraktu Polimeksu, mają zostać wybudowane trzy nowe trybuny o pojemności 24 tys. miejsc. W obecnym stanie pozostanie trybuna główna, przewidziana do modernizacji w kolejnym etapie.

Drugi etap modernizacji ma być zrealizowany w oparciu o kapitał prywatny. Stadion po całościowej przebudowie będzie mógł pomieścić 32 tys. kibiców.

NA GIEŁDZIE
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


47 931 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 663 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP