PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Sąd chroni Polimex przed inwestorem stadionu w Zabrzu

Autor: wnp.pl (TE)
11-06-2014 11:52
Sąd chroni Polimex przed inwestorem stadionu w Zabrzu
Fot. Stadion w Zabrzu sp. z o.o.

Sąd Rejonowy w Zabrzu wydał postanowienie, w którym nakazał samorządowej spółce Stadion w Zabrzu zapłatę na rzecz Polimeksu-Mostostalu 10 tys. zł za próbę skorzystania z gwarancji dotyczącej kontraktu na budowę stadionu im. Ernesta Pohla, z którego korzystają piłkarze miejscowego Górnika.

- Zgodnie z postanowieniem, sąd nakazał obowiązanemu zapłatę na rzecz spółki kwoty 10 tys. zł z zagrożeniem nakazania zapłaty kwoty 10 tys. zł za każde dalsze naruszenie zakazu skorzystania w jakikolwiek sposób z gwarancji ubezpieczeniowej - poinformował Polimex-Mostostal.
Stadion w Zabrzu wystąpił z żądaniem wypłaty gwarancji pod koniec stycznia 2014 r. Postanowienie sądu nie jest prawomocne i obowiązany może wnieść zażalenie.

W połowie grudnia 2013 r. Sąd Okręgowy w Gliwicach udzielił zabezpieczenia roszczenia Polimeksu-Mostostalu przeciwko spółce Stadion w Zabrzu.
Roszczenie Polimeksu obejmuje ustalenie bezskuteczności oświadczenia inwestora o odstąpieniu od umowy na modernizację stadionu, a także ustalenie nieistnienia wierzytelności zamawiającego wobec Polimeksu z tytułu nienależytego wykonania umowy.

Roszczenie obejmuje też ustalenie nieistnienia prawa zamawiającego do żądania wypłaty środków z gwarancji należytego wykonania przez Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Warta. Kwota gwarancji wynosi 19,24 mln zł (10 proc. wartości kontraktu).

Zabezpieczenie zostało ustanowione poprzez zakazanie spółce Stadion w Zabrzu skorzystania z gwarancji do czasu prawomocnego zakończenia postępowania.

Inwestor odstąpił od umowy z Polimeksem na zabrzański stadion 25 listopada 2014 r. Jako powód podano opóźnienia w realizacji kontraktu.
W ocenie Polimeksu, zamawiający nie miał podstaw do takiej decyzji. Spółka argumentowała m.in., że inwestor dostarczył jej wybrakowaną i zawierającą błędy dokumentację.

Pierwotnie, według podpisanej w sierpniu 2011 r. umowy, Polimex miał zrealizować inwestycję do 24 kwietnia 2013 r. W kwietniu nowy termin wyznaczono na 30 listopada 2013 r.

Inwestor ogłosił w ostatnich miesiącach kilka przetargów na dokończenie robót związanych z budową stadionu, m.in. na roboty ogólnobudowlane oraz wykonanie pokrycia zadaszenia. Dotychczas żaden z nich nie został rozstrzygnięty.

W pierwszym etapie modernizacji stadionu, który był przedmiotem kontraktu Polimeksu, mają zostać wybudowane trzy nowe trybuny o pojemności 24 tys. miejsc. W obecnym stanie pozostanie trybuna główna, przewidziana do modernizacji w kolejnym etapie.

Drugi etap modernizacji ma być zrealizowany w oparciu o kapitał prywatny. Stadion po całościowej przebudowie będzie mógł pomieścić 32 tys. kibiców.
Podobał się artykuł? Podziel się!

NA GIEŁDZIE
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


34 602 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 764 ofert w bazie

2 782 271 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP