PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Sąd chce likwidacji PNI. Budimex nie zamierza odpuszczać

Autor: wnp.pl (TE)
29-05-2015 21:07
Sąd chce likwidacji PNI. Budimex nie zamierza odpuszczać
Fot. Mat. pras. PNI

Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy wydał postanowienie ws. zmiany sposobu prowadzenia postępowania upadłościowego Przedsiębiorstwa Napraw Infrastruktury z układowego na likwidacyjne. Budimex, właściciel 100 proc. udziałów w PNI, zapowiada wniesienia zażalenia w tej sprawie.

Według postanowienia sądu, na syndyka został powołany Krzysztof Gołąb, a na sędziego komisarza Edyta Dzielińska. Postanowienie może się uprawomocnić w ciągu tygodnia od daty jego doręczenia upadłemu, chyba że w tym okresie zostanie złożone zażalenie.
W uzasadnieniu sąd wskazał, iż dokonuje zmiany sposobu prowadzenia postępowania upadłościowego ze względu na fakt, iż - w opinii sądu - nie zostanie osiągnięty cel postępowania układowego, jakim jest zaspokojenie wierzycieli w stopniu wyższym niż w postępowaniu obejmującym likwidację.

Zdaniem sądu, prawdopodobieństwo zawarcia układu jest znikome, gdyż PNI nie jest w stanie wypracować trwałego przychodu przekraczającego koszty, który pozwoliłby na zebranie środków niezbędnych do realizacji zobowiązań objętych układem.

W komunikacie prasowym Budimex podkreślił, że nie sprawuje nadzoru operacyjnego nad PNI od 30 listopada 2012 r., kiedy to sąd uchylił zarząd własny upadłej spółki i ustanowił zarządcę sądowego.

Budimex dodał, że nie ma dostępu do danych PNI, systemów czy treści zawieranych przez nią umów i tym samym nie dysponuje informacjami umożliwiającymi ocenę prawdziwej kondycji spółki.

- Obecną decyzję sądu oraz poprzedzającą ją rezygnację z pełnienia swej funkcji zarządcy sądowego ustanowionego przez sąd w 2012 r. odczytujemy jako uznanie zarządu sprawowanego przez zarządcę za nieskuteczne dla doprowadzenia do zawarcia układu wierzycieli - podał Budimex.

Dodał, że od momentu zakupu PNI w 2011 r. do końca czerwca 2012 r. Budimex dofinansował spółkę kwotą 110 mln zł w gotówce, która została wydana na jej ratowanie i utrzymanie miejsc pracy.

Budimex zaznaczył też, że wspólnie ze związkami zawodowymi wypracował porozumienia dotyczące programu dobrowolnych odejść, które realizował dopóki sprawował nadzór operacyjny nad PNI.

Ponadto zlecał też PNI prace podwykonawcze na kontraktach kolejowych Budimeksu - na modernizację Lokalnego Centrum Sterowania Iława oraz budowę Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.

- W tej chwili znacznie wzrosło prawdopodobieństwo zakończenia działalności PNI i utraty pracy przez kilkuset pracowników tej spółki, nad czym bardzo ubolewamy - zaznaczył Budimex.

- Już w listopadzie 2012 r., kiedy na wniosek kilku wierzycieli odebrano zarząd własny PNI i powierzono odpowiedzialność za majątek spółki zarządcy sądowemu, Budimex argumentował, że zarządzanie przedsiębiorstwem budowlanym w zaistniałej sytuacji, na tak trudnym rynku jak kolejowy, jest zadaniem bardzo złożonym, które lepiej od zarządcy sądowego wykona profesjonalny zarząd własny spółki - podkreślił.



SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 427 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP