XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Są chętni na mieszkania

Są chętni na mieszkania
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Sprzedaż nowych lokali spadła w tym roku o 22,6 proc. Na rynek wprowadzanych jest coraz więcej tańszych mieszkań - wyliczają analitycy firmy Reas.

Patrząc na dane zbierane przez Reas, sytuacja deweloperów w sześciu największych polskich aglomeracjach nie jest aż tak zła - pisze "Rzeczpospolita". Spośród lokali, które mają być oddane w tym roku, 81 proc. już zostało sprzedanych. W grupie mieszkań, które mają być gotowe w 2009 r., umowy podpisane są już na 45 proc. A przecież w ciągu ostatniego roku oferta mieszkań wystawionych na sprzedaż urosła niemal dwukrotnie.

W ostatnich miesiącach coraz wyraźniej widać, że kupujący najchętniej wybierają mieszkania w budynkach gotowych lub bliskich ukończenia (często są to lokale wykończone) oferowane przez największych deweloperów. Dlatego mimo spowolnienia rynku nie rośnie odsetek mieszkań gotowych. Na koniec III kw. w Warszawie stanowiły one 4 proc. rynku (620 lokali), w Krakowie – 8 proc. (570), a w rekordowym Wrocławiu –11 proc. (610). – Tymczasem nawet 10 – 15 proc. gotowych i czekających na klientów lokali jest normalnym poziomem – zaznacza Katarzyna Kuniewicz, konsultant z działu badań i analiz rynku Reas.

Nie znaczy to jednak, że ta sytuacja się utrzyma. – Sprzedaż w IV kw. będzie bardzo słaba – prognozuje Kuniewicz. Paweł Sztejter, szef zespołu doradztwa rynkowego Reas, dodaje, że zastój na rynku potrwa przynajmniej przez dziewięć najbliższych miesięcy i nie pozostanie bez wpływu na ceny. W Warszawie metr mieszkania wchodzącego na rynek, licząc kwartał do kwartału, po raz pierwszy staniał (o 6 proc., do niecałych 8,9 tys. zł). Po raz pierwszy od ponad roku cena ta jest też poniżej średniej ceny wszystkich lokali pozostających w ofercie deweloperów. Jest to jednak głównie efekt mniej atrakcyjnej lokalizacji nowo oferowanych mieszkań. A wiele planowanych drogich inwestycji pozostanie na papierze. Niemniej zdaniem Pawła Sztejtera niektórzy deweloperzy już w najbliższych miesiącach mogą zostać przyciśnięci do muru i zmuszeni do obniżek.

Z danych Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor wynika, że w Polsce niespłacanych jest jedynie 1,25 proc. kredytów hipotecznych. Niemniej według ekspertów z Reas przyszły rok może przynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy przejęć nieruchomości z powodu niespłacalnych kredytów.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Są chętni na mieszkania

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!