Rząd opracuje katalog przejść dla zwierząt, by "skończyć z paradoksami"

Rząd opracuje katalog przejść dla zwierząt, by "skończyć z paradoksami"
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit poinformował w poniedziałek, że do końca roku zostanie przedstawiony władzom resortu katalog przejść dla zwierząt, które będą stosowane w budownictwie drogowym. Rozwiązanie ma zmniejszyć koszty inwestycji.

Szmit podczas spotkania z dziennikarzami w Skarżysku-Kamiennej (Świętokrzyskie) przypomniał, że resort infrastruktury prowadzi prace mające na celu ograniczenie kosztów inwestycji drogowych. Powołana rada ekspertów, złożona z przedsiębiorców - przedstawicieli wykonawców inwestycji, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz władz samorządowych, pracuje m.in. nad ograniczeniem kosztów budowy przejść dla zwierząt przy trasach.

"Myślę, że do końca roku przedstawimy do zatwierdzenia ministrowi Andrzejowi Adamczykowi (szefowi MIiB - PAP) katalog przejść dla zwierząt, normy które to będą regulowały jak również te regulacje, które będą w przyszłości ograniczały konflikty, z którymi dziś mamy do czynienia. Chcemy do tej sprawy podjeść absolutnie kompleksowo, jesteśmy tego bliscy" - podkreślił wiceminister.

Dodał, że w marcu będzie opublikowany raport opisujący niemal wszystkie przejścia dla zwierząt, już wybudowane przy trasach w całym kraju. "Będzie też raport, który opisze bardzo szczegółowo sto wybranych, reprezentatywnych przejść dla zwierząt. I z tego będą wyciągane bardzo konsekwentne, techniczne wnioski, w jaki sposób chronić zwierzęta, przyrodę, ale jednocześnie w sposób racjonalny - byśmy wydawali na ochronę przyrody tyle, ile rzeczywiście potrzeba wydawać, aby zwierzęta skutecznie chronić" - dodał Szmit.

Jako przykład nieracjonalnych inwestycji wiceminister podał budowane obecnie przy jednej z tras przejście dla zwierząt o szerokości 135 metrów. "Tak gigantyczne budowle nie mają uzasadnienia" - ocenił Szmit.

Wskazał też, że przy realizacji jednej z inwestycji na Dolnym Śląsku, aby wybudować przejście dla zwierząt, trzeba było wcześniej wyrąbać 17 hektarów lasu. "To są takie paradoksy, z którymi mamy dzisiaj do czynienia. I nie w sposób doraźny, punktowy, ale systemowy chcemy z tym skończyć" - podkreślił wiceminister.

Jak znaczył Szmit, oszczędności może też przynieść budowanie dróg "według potrzeb". "Tam gdzie rzeczywiście potrzeba autostrady - niech będzie autostrada, tam gdzie drogi dwujezdniowej w najwyższych parametrach drogi standardowej - niech będzie taka droga. Ale tam gdzie okazuje się, że nie ma takich potrzeb, a są takie inwestycje, które jeszcze nie są zrealizowane, to temu się po prostu przyglądamy" - dodał.

"Z jednej strony podejmujemy bardzo trudne decyzje, np. że trzeba ponownie przeprojektować jakiś odcinek drogi (...) Jednak nie możemy sobie dziś pozwolić, żeby koszty przy budownictwie drogowym były nieuzasadnione. I to jest naszą główną intencją" - ocenił.

Przygotowywane są też nowe rozwiązania odnośnie ekranów akustycznych przy trasach. "To jest sytuacja znacznie trudniejsza niż ochrona zwierząt. Z jednej strony są bardzo liczne głosy, by budować mniej ekranów, bo szpecą, są kosztowne, będą wymagały kosztownej konserwacji (…) Ale są też bardzo liczne żądania mieszkańców, by jednak je budować. W związku z tym chcemy zaproponować inne techniki, inne formy ochrony przed hałasem, stosowane na świecie, nie tak szpecące środowisko, krajobraz i naszą naturalną przestrzeń" - dodał Szmit.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!