Rząd dopłaci do remontów przedwojennych kamienic

Rząd dopłaci do remontów przedwojennych kamienic
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Resort budownictwa przygotowuje program remontowy obejmujący m.in. prywatne przedwojenne czynszówki. Skorzystają też posiadacze PRL-owskich książeczek mieszkaniowych, którzy zainwestują w gruntowny remont swojego mieszkania lub domu

Projekt ustawy o wspieraniu remontów i termomodernizacji jest już gotowy, w środę ma go ocenić stały komitet Rady Ministrów. Jeśli nie zgłosi zastrzeżeń, to w najbliższym czasie rząd skieruje ten projekt do Sejmu - pisze "Gazeta Wyborcza".

Resort budownictwa chce w pierwszej kolejności ratować budynki wielorodzinne sprzed 1961 r. Program nie obejmie drobnych remontów oraz takich, które nie miałyby sensu, bo ich koszt sięgałby kosztów budowy podobnego budynku. Na wsparcie ze specjalnego Funduszu Remontów i Termomodernizacji przy Banku Gospodarstwa Krajowego mogliby liczyć prywatni właściciele czynszówek (wyłącznie osoby fizyczne), wspólnoty mieszkaniowe z większościowym udziałem indywidualnych właścicieli, a także spółdzielnie mieszkaniowe i TBS-y, które przejęły np. od gmin stare czynszówki.

Nie będą premiowane remonty mieszkań i domów jednorodzinnych. Wyjątkiem byłyby lokale w prywatnych czynszówkach, zwane kwaterunkowymi. A to dlatego, że ich właściciele do niedawna nie mogli stosować wolnorynkowych czynszów, więc ich domy popadły w ruinę. Ci, którzy właścicielami byli przed 25 kwietnia 2005 r. (lub ich spadkobiercy) mieliby dostać dodatkowo na spłatę kredytu jednorazową premię kompensacyjną, będącą czymś w rodzaju odszkodowania.

W pewnych przypadkach będzie można sięgnąć równocześnie po premię termomodernizacyjną i remontową. Ta pierwsza ma być teraz niższa - 20 proc. kwoty kredytu. Druga umożliwi spłatę 30 proc. kredytu, ale nie będzie mogła przekroczyć 20 proc. kosztów remontu.

Wyliczenie premii kompensacyjnej jest o wiele bardziej skomplikowane. Resort budownictwa podaje, że w przeliczeniu na m kw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego będzie to przeciętnie ok. 19 proc. tzw. wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia w poszczególnych województwach i miastach wojewódzkich. Np. w stolicy wskaźnik ten wynosi ok. 4,9 tys. zł za m kw. Owe 19 proc. od tej kwoty daje nam przeszło 900 zł za m kw.

Resort budownictwa proponuje też rewolucyjną zmianę w zasadach wypłacania premii gwarancyjnych dla posiadaczy książeczek mieszkaniowych. Obecnie, żeby dostać premię, dzięki której wkłady na książeczkach założonych przed 24 października 1990 r. zachowują w miarę realną wartość, najpierw trzeba wydać pieniądze np. na zakup mieszkania. Dzięki nowej ustawie pieniądze będzie można dostać również remontując swoje mieszkanie lub dom, ale pod warunkiem, że koszty nie będą niższe od wartości wkładu na książeczce mieszkaniowej wraz z premią gwarancyjną.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rząd dopłaci do remontów przedwojennych kamienic

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!