Rynek zalewają buble budowlane. Sytuację poprawi publiczne "napiętnowanie" nierzetelnych firm?

Rynek zalewają buble budowlane. Sytuację poprawi publiczne "napiętnowanie" nierzetelnych firm?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Liczba producentów materiałów budowlanych w Polsce jest ogromna, porównywalna do tej na rynku niemieckim. Niestety, ogromna jest też liczba bubli budowlanych.

Jednak to akurat może zmienić się na lepsze, ponieważ od tego roku Główny Urząd Nadzoru Budowlanego publikuje na swoich stronach wyniki kontroli wyrobów budowlanych. Zarówno pozytywne, jak i negatywne.

Choć skala nieprawidłowości jest faktycznie duża, wolałbym, żebyśmy ostrożnie oceniali sytuację - mówi Ryszard Kowalski, prezes Związku Pracodawców - Producentów Materiałów dla Budownictwa.

- To, że wyniki badań przeprowadzonych przez organy nadzoru budowlanego są porażające, bo ponad 60 proc. miało wyniki negatywne, nie świadczy o tym, że tak jest na rynku. Nadzór nie powinien marnować pieniędzy publicznych i powinien próbować trafiać tam, gdzie istnieje największe podejrzenie nieprawidłowości. Reasumując: to jest dobrana grupa, szukanie tam, gdzie jest największe prawdopodobieństwo nieprawidłowości – wyjaśnia gość Polskiego Radia 24.



Jak jednak przyznaje, sytuacja na rynku nie jest dobra.

- Z kolei ok. 30 proc. materiałów budowlanych nie spełnia deklarowanych technicznych parametrów – mówi ekspert.

W jednych branżach lepiej, w innych gorzej

Są branże, w których jest lepiej i takie, w których jest gorzej, zauważa Ryszard Kowalski.

- Wiele problemów wiąże się z chemią budowlaną, z materiałami izolacyjnymi, a zwłaszcza ze styropianem – wymienia gość Polskiego Radia 24. – Grupą, w której obserwujemy wiele zmian, mimo że jest to bardzo nowoczesny przemysł, to jest branża producentów okien. Żeby wyprodukować nowe okno, trzeba mieć właściwe technologie, wyposażenie, właściwą kulturę pracy, a niektórym producentom, zwłaszcza tym niewielkim wydaje się, że można to zrobić w warunkach garażowych – dodaje.

Publiczne napiętnowanie okaże się skuteczne?

To bardzo dobrze, że od stycznia Główny Urząd Nadzoru Budowlanego musi publikować wyniki kontroli materiałów budowlanych, uważa Ryszard Kowalski.

- Ta zmiana w przepisach wynikła z naszych doświadczeń, naszego Związku. Myślmy od lat nie tylko badali, ale również upubliczniali wyniki. Naruszenie przepisów, wprowadzenie na rynek wyrobów o nieprawidłowych parametrach wiąże się z określonymi sankcjami, ale to publiczne „napiętnowanie” może się okazać najbardziej skuteczną karą dla producentów – mówi Ryszard Kowalski.

W wyniku stwierdzonych przez kontrole bubli są oczywiście możliwe inne sankcje: od nakazu wycofania z rynku wadliwych partii po zwrot pieniędzy osobom, które miały pecha i bubel  zakupiły.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!