Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Rynek projektowo-inżynierski został zdziesiątkowany

Autor: wnp.pl (Tomasz Elżbieciak)
08-01-2014 12:05
Rynek projektowo-inżynierski został zdziesiątkowany
fot. Fotolia

Rok 2013 był niestety kolejnym rokiem kryzysu w branży budowlanej, który trwa już ponad półtora roku. Branża z pewnością nie zaleczyła ran poniesionych w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy - podkreślił w rozmowie z portalem wnp.pl Jan Styliński, prezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa. Szczególną uwagę zwrócił na sytuację projektantów i inżynierów.

Jak wskazał Styliński, trudna sytuacja dotyczy zwłaszcza firm budowlanych, choć nie wyłącznie, zarejestrowanych w Polsce i posiadających krajowy kapitał.
- O ile bowiem firmy z kapitałem zagranicznym częściowo zostały dokapitalizowane przez swoich właścicieli, a także ograniczyły aktywność na polskim rynku i rozpoczęły ofertowanie i pozyskiwanie klientów zagranicą, o tyle zdziesiątkowane firmy polskie takich możliwości nie mają - wyjaśnił Styliński.

Dlatego potencjalne nowe kierunki działalności, jak chociażby rynki wschodnie, są dla rodzimych spółek niedostępne z powodu braku kapitału.

- Środki te mogłyby pochodzić albo z odłożonych zysków z lat minionych, albo z kredytów zewnętrznych. Kryzysowa sytuacja ostatnich 20 miesięcy doprowadziła jednak do skonsumowania zapasów, a zatem ograniczyła również zdolność do zaciągania zobowiązań przez przedsiębiorców budowlanych w instytucjach finansowych - podkreślił Styliński.

Zaznaczył, że w jeszcze mniej korzystnej sytuacji pozostaje grupa projektantów i inżynierów. W ich przypadku zauważalny spadek liczby zleceń i ich rentowności trwa dłużej niż w przypadku wykonawców robót budowlanych.

- W rezultacie biura projektowe, a w szczególności te projektujące infrastrukturę transportową, zostały zdziesiątkowane. Redukcje zatrudnienia na poziomie przekraczającym 50 proc. już zostały przeprowadzone, a rzesza pracowników rozpoczęła pracę w innych sektorach gospodarki lub wyjechała zagranicę w celach zarobkowych - powiedział Styliński.

- Konsekwencją jest znaczne osłabienie potencjału działających w Polsce firm projektowych i inżynieryjnych oraz radykalne zmniejszenie liczebności personelu, posiadającego aktualne kwalifikacje i wiedzę - dodał.

W jego opinii, należy liczyć się z tym, że odbudowa rynku projektowego potrwa dłużej niż odbudowa potencjału firm wykonawczych - z uwagi na intelektualny charakter pracy projektantów oraz inżynierów - wymaga większych nakładów czasowych.

- W dodatku promowane przez publicznych inwestorów - GDDKiA i PKP PLK - modele realizacji w schemacie „zaprojektuj i wybuduj” nie są dla tych podmiotów dobrym prognostykiem - stwierdził prezes.

- Reasumując, branża budowlana nie jest obecnie dobrze przygotowana do nowej perspektywy unijnej i nie mówimy tu tylko o chyba najbardziej znanej części budownictwa, czyli infrastrukturze - podsumował.

Zobacz też: Wyniszczająca walka na rynku inżynierskim będzie trwać

Tomasz ElżbieciakSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP