Rynek mieszkaniowy rośnie, ale co dalej?

Rynek mieszkaniowy rośnie, ale co dalej?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Duży popyt, a jednocześnie rosnące ograniczenia w dostępie do gruntów – sytuacja na polskim rynku mieszkaniowym, choć korzystna dla deweloperów, stawia jednak przed nimi dużo wyzwań. Takie wnioski płyną z debaty „Budownictwo mieszkaniowe w Polsce”, która odbyła się 11 maja w czasie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Jaka jest aktualna sytuacja polskiego rynku mieszkaniowego? Czy mamy do czynienia z boomem czy spowolnieniem? Jak się ma podaż mieszkań deweloperskich do zasobów Polaków i akcji kredytowych. Co może stymulować rozwój polskiego rynku mieszkaniowego po wygaśnięciu programu dopłat „Mieszkanie dla młodych”? Na te problemy odpowiadali uczestnicy debaty „Budownictwo mieszkaniowe w Polsce”. W dyskusji wzięli udział: Mirosław Barszcz, prezes zarządu BGK Nieruchomości SA, Andrzej Bogusz, członek zarządu Xcity Investment Sp. z o.o., Michał Cebula, dyrektor generalny Heritage Real Estate SA, Piotr Gromniak, wiceprezes zarządu Echo Investment oraz Grzegorz Kiełpsz, przewodniczący rady nadzorczej Dom Development SA, prezes zarządu Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Dyskusję moderowali: Cezary Szczepański, dziennikarz portalu Propertynews.pl oraz Aneta Wieczorek-Hodyra, dziennikarz portalu Housemarket.pl.

W Polsce brakuje ponad 2 milionów nowych mieszkań

- Zasób mieszkaniowy w Polsce to dzisiaj 363 mieszkania na 1000 mieszkańców. Średnia w Unii to ponad 400 mieszkań. W ciągu najbliższych 13 lat musimy więc wybudować ponad 2 mln mieszkań, żeby osiągnąć średnią europejską - szacuje Mirosław Barszcz, prezes zarządu BGK Nieruchomości SA.

Jeszcze większa dysproporcja ma miejsce, jeśli mówimy o średniej powierzchni mieszkań w Polsce. Statystycznie średnie mieszkanie w Polsce ma 26 m2 przy średniej w Europie ponad dwukrotnie większej, co oznacza, że w tym wypadku zasób należałoby powiększyć dwukrotnie.

Do danych dotyczących sprzedaży mieszkań w Polsce odniósł się Piotr Gromniak, wiceprezes zarządu Echo Investments.

- Blisko 90 proc. mieszka jest w Polsce sprzedawanych w fazie, kiedy jeszcze są budowane. To bardzo wysoki wskaźnik. Szacujemy, że w ciągu trzech kwartałów dałoby się sprzedać wszystko, co mamy na rynku, popyt na mieszkania jest więc ogromny. Dynamika sprzedaży w Echo Investments z roku na rok plasuje się na poziomie 30 proc. Koncentrujemy się przy tym na sześciu największych miastach w Polsce. Chcemy budować jak najwięcej mieszkań, choć największy problem, z jakim się spotykamy w tej chwili, to dostępność terenu. Terenów jest coraz mniej i są coraz droższe, zaś ceny proporcjonalnie nie rosną. Dałoby się budować więcej i szybciej, gdyby nie bariery administracyjne.

Jak zgodnie stwierdzili uczestnicy dyskusji, problemy dostępności gruntów nie zmieniają się pomimo wielokrotnych apeli i zapewnień ze strony kolejnych władz.

- Z dużym popytem na mieszkania mamy też do czynienia w mniejszych miastach, choć przyznać trzeba, że deweloperzy często nie rozpoznali jeszcze tych zapotrzebowania - dodaje Michał Cebula, dyrektor generalny Heritage Real Estate SA.

Jak długo potrwa hossa?

Wśród przyczyn rosnącego popytu na mieszkania wskazać trzeba także większą odwagę inwestorów w podejmowaniu decyzji o kupnie mieszkania

- Nie należy jednak popadać w hurraoptymizm, ponieważ mamy w tej chwili kumulację dobrych wiadomości na rynku nieruchomości – wyjaśnia Grzegorz Kiełpsz, prezes zarządu Polskiego Związku Firm Deweloperskich. - Mamy rekordowo niskie bezrobocie, a także niskie stopy procentowe, które sprawiają, że inwestorzy decydują się na inwestycje w mieszkania.

Jak dodaje Grzegorz Kiełpsz, problem mieszkaniowy w Polsce składa się z kilku filarów. Jednym z nich jest także kwestia tej części społeczeństwa, którą trzeba wesprzeć w nabyciu mieszkania. To przede wszystkim tutaj deweloperzy potrzebują współpracy ze strony administracyjnej. Kolejny raz kłania się także dostępność deweloperów do gruntów, którą drastycznie ograniczyła ostatnia ustawa.

Jak zwiększyć dostęp do zasobów mieszkaniowych?

– To co robimy w tej chwili jako deweloperzy, to próba przetarcia pewnych szlaków – mówi Mirosław Barszcz. - Od dawna byliśmy przekonani, że prefabrykacja jest najlepszym sposobem na zwiększenie naszych zasobów mieszkaniowych. Musimy szukać rozwiązań, które będą pozwalały budować szybko i mniejszym nakładem sił. Druga rzecz to tworzenie odpowiednich mechanizmów finansowych. Trzeba stworzyć zachęty inwestycyjne, aby Polacy chętniej inwestowali w nieruchomości.

Grzegorz Kiełpsz dodał: - Bardzo blokują nas plany środowiskowe. A przecież nie mówimy o wielkich fabrych dewastujących środowisko, a o podstawowych potrzebach mieszkańców.

Prelegenci zgodnie stwierdzili, że przyszłością polskiego rynku mieszkaniowego jest kompleksowe zagospodarowanie dużych obszarów, które umożliwią masową budową dużych osiedli mieszkaniowych. O sposobach rewitalizacji gruntów podworcowych opowiedział Andrzej Bogusz, członek zarządu Xcity Investment.

- Jako spółka Xcity planujemy zagospodarowanie 25ha w Gnieźnie – powiedział Andrzej Bogusz. – Na początku czerwca ruszają warsztaty urbanistyczne, w czasie których spytamy samych mieszkańców, czego potrzebują - dodał.

Kolejnym większym projektem jest Gdynia Międzytorze, projekt zagospodarowania zaniedbanych dotąd obszarów poindustrialnych, który również zakłada rozwój budownictwa mieszkaniowego. Spółka Xcity powstała z potrzeby odnowy i rewitalizacji dworców kolejowych z jednoczesną funkcją efektywnego zagospodarowania terenów przydworcowych. Z czasem spółka zaczęła rozszerzać działalność na inne dziedziny, o których już wkrótce będę mógł powiedzieć z pewnością o wiele więcej.

Rynek wynajmu rośnie dynamicznie. Młode pokolenie chętniej wynajmuje niż kupuje?

W trakcie dyskusji prelegenci obszernie omówili też coraz bardziej istotną kwestią zmian demograficznych i ich wpływu na rynek mieszkaniowy w Polsce. Jak deweloperzy przygotowują się do walki ze zmianami demograficznymi, które nieuchronnie czekają nas w przyszłości?

- Moim zdaniem już wkrótce należy się spodziewać tzw. zakupów pakietowych – inwestorów, którzy będą kupowali pakiety mieszkań, po to aby je dalej wynajmować. Rynek wynajmu zajmuje coraz większy fragment tortu, jakim jest rynek mieszkaniowy w Polsce – wyjaśniał Grzegorz Kiełpsz.

Dla młodych ludzi rynek wynajmu jest coraz bardziej istotny, co w dużej części wynika ze zmian społecznych i wchodzenia na rynek nowego pokolenia.

- W tej chwili mamy w Polsce taką sytuację, że na rynek wchodzą młodzi ludzie, dla których kupno nowych mieszkań nie jest priorytetem – mówi Piotr Gromniak, wiceprezes zarządu Echo Investment. Wynika to przede wszystkim z ich podejścia do mobilności. Dzisiaj mieszkają w Warszawie, jutro w Londynie, pojutrze w Nowym Jorku. Tutaj upatruję źródła dobrych perspektyw dla rynku wynajmu w Polsce. Z drugiej strony, wynajem jest coraz lepszą inwestycją dającą sporą stopę zwrotu, co pogłębiają jeszcze niskie stopy procentowe.

Żeby zapewnić popyt, niezbędne jest finansowanie. O sposobach wspomagania finansowania zakupu nowych mieszkań mówił Michał Cebula, dyrektor generalny Heritage Real Estate SA: - Uzyskanie finansowania dla klienta detalicznego jest dosyć proste. Jest jednak dużo trudniejsze niż jeszcze kilka lat temu. Tu upatruję pola do liberalizacji, zwłaszcza w przypadku rodzin, które kupują własne mieszkanie po raz pierwszy. Jest w Polsce cała rzesza osób, których nie stać na wkład własny, a chciałaby kupić swoje pierwsze mieszkanie. Drugi sposób to swego rodzaju finansowanie przez dewelopera. Niestety to sytuacja niekorzystna i dla klienta i dewelopera, a takie działania oceniam tylko jako protezy, które nie spowodują rozwiązania problemu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rynek mieszkaniowy rośnie, ale co dalej?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!