Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Rynek magazynów - stabilizacja przed wzrostem

Autor: wnp.pl (PS)
10-12-2010 16:01

W porównaniu z pierwszym półroczem tego roku trzeci kwartał przyniósł niewielki wzrost powierzchni magazynowych oddawanych do użytku - ukończono blisko 90 tys. m kw.

W trzecim kwartale wolumen transakcji najmu przekroczył nieco 360 tys. m kw., czyli był o 55 proc. większy niż w analogicznym okresie 2009 roku. Od początku roku popyt na powierzchnie magazynowe ustabilizował się na poziomie przewyższającym 300 tys. m kw./kwartał, a czynsze powoli stabilizują się. Na niektórych rynkach stawki utrzymują się na tym samym poziomie już od trzech kwartałów - informuje firma doradcza na rynku nieruchomości komercyjnych Colliers International.
W wyniku oddania do użytku kolejnej fazy projektu Ideal Idea w I strefie oraz drugiego budynku w ramach Panattoni Park Ożarów podaż nowoczesnej powierzchni magazynowej w Warszawie zwiększyła się o 22,3 tys. m kw. i przekroczyła 2,42 mln m kw., ocenia Colliers International. Na rynkach regionalnych ukończono przeszło 67 tys. m kw. nowoczesnych powierzchni magazynowych. Do użytku zostały oddane cztery obiekty: Centrum Logistyczne Kowale firmy 7R Logistic (11,1 m kw.) w Gdańsku oraz Panattoni Park Czeladź (20,9 m kw.) na Górnym Śląsku, drugi budynek w ramach Panattoni Park Wrocław (9,7 m kw.) oraz projekt typu BTS zrealizowany przez Panattoni na potrzeby firmy H&M (25,5 m kw.) w Gądkach pod Poznaniem.

Na koniec trzeciego kwartału w budowie znajdowało się około 290 tys. m kw., z czego blisko 105 tys. m kw. weszło w fazę realizacji w ostatnim kwartale, stwierdza CI.

Na przykład na rynku warszawskim w budowie znajdują się: kolejna faza Żerań Park II, Good Point Puławska i dwa obiekty typu BTS realizowane przez firmę Panattoni w Ożarowie i Święcicach, które łącznie dostarczą nieco ponad 68 tys. m kw. Jednak najwięcej powierzchni magazynowej znajduje się obecnie w budowie na Górnym Śląsku (około 75 tys. m kw.). W trzecim kwartale rozpoczęto realizację kolejnego obiektu typu BTS (build-to-suit, pod zamówienie) w mało popularnej dotychczas lokalizacji, jaką jest Rzeszów. Również zasoby Torunia zwiększą się dzięki kolejnemu obiektowi BTS budowanemu przez firmę Goodman dla firmy Nissin.

Nowe umowy i ekspansje obejmowały nieco ponad 260 tys. m kw. powierzchni magazynowych, natomiast renegocjacje i przedłużenia stanowiły blisko 28 proc. aktywności najemców.

Średni współczynnik wolnych powierzchni dla regionu warszawskiego od dwunastu miesięcy utrzymuje się na poziomie przekraczającym 20 proc. O ile na rynku stołecznym wskaźnik pustostanów nie wykazuje jeszcze tendencji spadkowej, o tyle na niektórych rynkach regionalnych można już zaobserwować stopniowe wchłanianie powierzchni przez najemców. Szczególnie widoczne jest to na Górnym Śląsku, gdzie na koniec trzeciego kwartału współczynnik wolnych powierzchni osiągnął 13,4 proc. w porównaniu z 21 proc. przed rokiem. Podobne spadki zanotowały: Poznań (współczynnik pustostanów zmalał do 9,7 proc.) oraz Wrocław (z 19,8 proc. do 13,3 proc.).

Czynsze, które wykazywały tendencję spadkową od początku 2009 roku, ustabilizowały się w takich lokalizacjach jak Kraków, Poznań i Wrocław. Na innych rynkach wciąż dochodzi jeszcze do lekkich spadków, po ok. 0,05-0,1 euro/m kw.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP