Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Rynek betonu towarowego na razie na minusie

Autor: wnp.pl (TE)
15-07-2016 11:13
Rynek betonu towarowego na razie na minusie
Fot. Fotolia

W pierwszym półroczu 2016 r. produkcja betonu towarowego wyniosła ok. 8,8 mln m sześc. i była o 2 proc. niższa w porównaniu do analogicznego okresu 2015 r. - poinformowało Stowarzyszenie Producentów Betonu Towarowego w Polsce. Na koniec roku jest jednak spodziewany wzrost.

Jak podano w komentarzu, wynik ubiegłego półrocza to przede wszystkim skutek spadku produkcji budowlano-montażowej o ponad 13 proc. w pierwszym kwartale, co przełożyło się na spadek zapotrzebowania na beton w tym okresie o ok. 3 proc. Do tego istotne było spowolnienie w inwestycjach infrastrukturalnych.
- Drugi kwartał zanotował niewielkie odchylenie w produkcji betonu (-1 proc.). Natomiast w samym czerwcu zaobserwowano wzrost popytu na beton o 8 proc. w porównaniu do poprzedniego roku - podało SPBT.

- W ostatnim kwartale, głównie na rynkach metropolitarnych, zaczęła być widoczna presja podwykonawców i producentów materiałów na wzrost cen, który dodatkowo wpłynął na dynamikę realizowania, czy też podejmowania decyzji o kolejnych inwestycjach w branży budowlanej - dodało.

Pozytywna mieszkaniówka

SPBT wskazało, że w 2016 r. można obserwować kontynuację dobrej koniunktury na rynku mieszkaniowym. W pierwszych pięciu miesiącach roku o ponad 4 proc. wzrosła liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto.

Dodatkowo w tym czasie o ponad 10 proc. wzrosła liczba pozwoleń/zgłoszeń z projektem budowlanym na budowę mieszkań. Natomiast na wyhamowanie budownictwa inżynieryjnego istotny wpływ miały opóźnienia realizacji dużych projektów infrastrukturalnych.

- Duża ilość zakontraktowanych odcinków dróg ekspresowych i autostrad nie jest jeszcze w fazie wykonawczej. Wpływ na to miał także fakt, że projekty te w dużej mierze realizowane będą w formie „projektuj i buduj”, co przekłada się na dłuższy okres pierwszej fazy, tj. projektowania - wskazano.

Cały rok na plus

Zdaniem SPBT, wzrost produkcji budowlano-montażowej, który wynika z rozpoczętych i planowanych dużych inwestycji infrastrukturalnych, będzie pozytywnie oddziaływać na rynek betonu towarowego w drugiej połowie 2016 r.

Branża liczy, że w następnych miesiącach będą rozstrzygane kolejne przetargi na budowę nowych dróg ekspresowych. Pozytywnym czynnikiem ma być też sektor inżynieryjny, w tym realizacja bloków energetycznych i rozpoczęcie inwestycji kolejowych.

SPBT spodziewa się również dalszego wzrostu zapotrzebowania na beton w segmencie deweloperskim. Dodatkowo nowy program Mieszkanie Plus, który wedle zapowiedzi ma wystartować w tym roku, pozytywnie wpłynie na branżę.

W efekcie w całym 2016 r. SPBT spodziewa się, że produkcja wyniesie 20,4 mln m sześc. wobec 19,9 mln m sześc. przed rokiem.

Rynek betonu

W Polsce działa 530 producentów betonu towarowego, do dyspozycji których pozostaje 900 instalacji produkcyjnych, 2850 betonowozów i 650 pomp do betonu. Producenci działają na rynku lokalnym. Przeciętny promień działania wytwórni to 25 km.

Około 45 proc. wytwórni betonu towarowego należy do koncernów cementowych. Kolejne 47 proc. to prywatni wytwórcy z polskim kapitałem, a pozostałe 8 proc. to wytwórnie z zagranicznym kapitałem.

W poprzednich latach wielkość produkcji betonu towarowego wynosiła odpowiednio (rok - mln m sześc.): 2014 - 19,2; 2013 - 18; 2012 - 19,5; 2011 - 23,7; 2010 - 18,9; 2009 - 17,7; 2008 - 21,2; 2007 - 19,4.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP