Rusza największy nad Bałtykiem projekt rewitalizacji terenów przemysłowych

Rusza największy nad Bałtykiem projekt rewitalizacji terenów przemysłowych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ponad 30 ha terenów postoczniowych zostanie zrewitalizowanych w Gdańsku. Dzięki temu powstanie nowa dzielnica Nowe Miasto o powierzchni 100 ha.

W czwartek Rada Miasta Gdańska przyjęła uchwałę w sprawie zarezerwowania w budżecie miasta pieniędzy na budowę ulicy Nowa Wałowa, dzięki której możliwe będzie rozpoczęcie realizacji całego projektu.

Właścicielem części terenu po dawnej Stoczni Gdańskiej jest duńska grupa inwestycyjna Baltic Property Trust, która jest jednym z największych inwestorów nieruchomościowych w regionie Morza Bałtyckiego.

Zastępca Dyrektora Wydziału Polityki Gospodarczej Urzędu Miasta w Gdańsku, Alan Aleksandrowicz powiedział, że czwartkowa decyzja radnych, "realnie" rozpoczyna odnowienie dawnych terenów stoczniowych.

Ulica Nowa Wałowa będzie głównym ciągiem komunikacyjnym nowej dzielnicy Gdańska - Młodego Miasta. Koszt budowy ulicy w wysokości prawie 130 mln zł pokryją miasto i firma BPT. Duńczycy sfinansują budowę w 52 proc. Aleksandrowicz twierdzi, że będzie to największe finansowe zaangażowanie zagranicznego inwestora w budowę dróg w Gdańsku. Prace mają się rozpocząć na wiosnę 2009 r.

BPT zapowiada, że na terenie Młodego Miasta powstaną centrum handlowe, hotele, obiekty kulturalne, marina żeglarska i osiedla mieszkaniowe. Inwestor planuje zrewitalizować możliwie jak najwięcej obiektów byłej stoczni w Gdańsku. Łącznie na terenach postoczniowych ma powstać milion metrów kw. powierzchni użytkowej. Ma być utworzonych 15 tys. nowych miejsc pracy.

Zdaniem Aleksandrowicza, pierwsze nowe obiekty na terenie Młodego Miasta powstaną w 2012 r. Do 2022 r. projekt rewitalizacji ma być zrealizowany w 75 proc. Jego zdaniem, budowa Młodego Miasta wpłynie znacząca na wzrost dochodów Gdańska. Szacuje się, że w 2022 r. do budżetu miasta z tytułu podatku od nieruchomości może wpływać do 90 mln zł.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!