RPO o ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych

RPO o ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Trzymiesięczny termin przekształcenia spółdzielczych praw do lokali wynikający ze znowelizowanej ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, która weszła w życie 31 lipca br., jest niemożliwy do dotrzymania - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO).

Rzecznik zwrócił się do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro z prośbą o zajęcie stanowiska w tej sprawie.

Nowelizacja ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych umożliwia wykup mieszkań lokatorskich na pełną własność po symbolicznych cenach. Spółdzielnie mają trzy miesiące na realizację roszczeń członków spółdzielni.

RPO podkreśla w liście do ministra sprawiedliwości, że niewywiązanie się w ustawowego terminu może dotyczyć miejscowości, w których jest duża liczba osób uprawnionych do przekształcenia lokali. Dlatego też - argumentuje rzecznik - spełnienie tego obowiązku może być niewykonalne z przyczyn niezależnych od zobowiązanego. "Ustawodawca nie może nakładać na adresatów prawa obowiązków niemożliwych do wykonania" - czytamy w liście Rzecznika.

Rzecznik zwrócił też uwagę, że jednym z niezbędnych dokumentów do sporządzenia aktu notarialnego lokalu jest zaświadczenie starosty o samodzielności mieszkania. Termin wydania takiego zaświadczenia nie zależy od władz spółdzielni. Z tego względu, przy założeniu braku złej woli ze strony podmiotów zobowiązanych do zawarcia umów przenoszących własność, spełnienie wymogu ustawowego może być niewykonalne - podkreśla RPO.

Z nowych przepisów wynika też, że w przypadku niedotrzymania terminu spółdzielnie podlegają sankcji karnej bez względu na rodzaj roszczenia przysługującego członkowi spółdzielni.

Zdaniem Rzecznika, "zastosowanie represji karnej - będącej najsurowszą sankcją za bezprawne zachowanie - może budzić wątpliwości natury konstytucyjnej". RPO podkreśla w liście do ministra sprawiedliwości, że niewywiązanie się z obowiązku spełnienia roszczeń podlega odpowiedzialność regulowanej przepisami prawa cywilnego, a nie karnego.

"Zasadnym byłoby rozważenie podjęcia działań legislacyjnych dla jednoznacznego określenia, w jakim trybie postępowania cywilnego należy dochodzić przewidzianych w ustawie roszczeń o przeniesienie odrębnej własności lokalu" - napisał rzecznik w piśmie do ministra sprawiedliwości.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!