PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Rozpoczną się rządowe prace nad rozwojem budynków o zerowym zużyciu energii

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
27-01-2011 05:52
Rozpoczną się rządowe prace nad rozwojem budynków o zerowym zużyciu energii

W 2011 r. rozpoczną się prace nad przygotowaniem "Krajowego planu mającego na celu zwiększenie liczby budynków o niemal zerowym zużyciu energii" - mówi Krzysztof Antczak, dyrektor Departamentu Rynku Budowlanego i Techniki Ministerstwa Infrastruktury

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków mówi, że do 31 grudnia 2020 r. wszystkie nowe budynki mają być o niemal zerowym zużyciu energii. W dyrektywie nie określono jednak, co to znaczy "budynek o niemal zerowym zużyciu energii". Jakie kryteria będą brane pod uwagę przy ocenianiu zużycia energii przez budynki?
- W art. 2 pkt. 2 dyrektywy podano ogólną definicję budynku o niemal zerowym zużyciu energii. W myśl tej definicji jest to budynek o bardzo wysokim standardzie energetycznym, wzniesiony z zastosowaniem właściwych ku temu rozwiązań instalacyjnych i konstrukcyjnych. Niemal zerowa, lub bardzo niska, ilość energii wykorzystanej na potrzeby związane z typowym użytkowaniem budynku, czyli zapewnieniem ogrzewania, wentylacji, przegotowania ciepłej wody użytkowej oraz chłodzenia, o ile jest wymagane, powinna pochodzić w bardzo wysokim stopniu z energii ze źródeł odnawialnych, w szczególności ze źródeł energii odnawialnej wytwarzanej na miejscu lub w pobliżu budynku.

Głównym kryterium przy określeniu szczegółowej i stosowanej w praktyce definicji „budynku o niemal zerowym zużyciu energii” będzie liczbowy wskaźnik zużycia energii pierwotnej wyrażony kWh/m kw. Definicja będzie uwzględniać krajowe lub regionalne warunki oraz bilans kosztów i korzyści zastosowania odnawialnych źródeł energii. Szczegółowa definicja oraz plan działania w zakresie zwiększania ilości budynków o najwyższym standardzie energetycznym zostaną określone w „Krajowym planie mającym na celu zwiększenie liczby budynków o niemal zerowym zużyciu energii”, do którego wydania zobowiązuje nas delegacja określona w art. 9 dyrektywy, a także konieczność nasilenia działań mających na celu osiągnięcie niskenergochłonnego i niskoemisyjnego budownictwa.

Kiedy "Krajowy plan ...” może zostać przyjęty?

- Polska jest zobowiązana do przyjęcia i publikacji przepisów wdrażających postanowienie dyrektywy, w tym „Krajowego planu mającego na celu zwiększenie liczby budynków o niemal zerowym zużyciu energii” w ciągu dwóch lat od wejścia jej w życie, czyli do 9 lipca 2012 r. Prace nad opracowywaniem planu rozpoczną się w 2011 r. a zakończą się w terminie określonym w dyrektywie.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


38 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 764 ofert w bazie

2 782 271 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP