Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Rozpoczęła się budowa bloku 910 MW w Elektrowni Jaworzno III

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
18-09-2014 09:01 |  aktualizacja: 18-09-2014 13:18
Rozpoczęła się budowa bloku 910 MW w Elektrowni Jaworzno III
fot. Tauron Wytwarzanie

Na terenie elektrowni Jaworzno III 18 września br. wbito symboliczne pierwsze łopaty pod budowę nowego bloku o mocy 910 MW i wartości 5,4 mld zł brutto. Łopaty wbili m.in. Dariusz Lubera, prezes Tauron Polska Energia, Albert Kępka, prezes Tauron Wytwarzanie, Agnieszka Wasilewska-Semail, prezes Rafako, Tomasz Tomczykiewicz, wiceminister gospodarki i Zdzisław Gawlik, wiceminister skarbu.

- Budowa bloku w Elektrowni Jaworzno III należy do priorytetów w strategii korporacyjnej grupy Tauron, zgodnie z którą odbudowujemy moce wytwórcze i zastępujemy wyeksploatowane bloki nowymi wysokosprawnymi jednostkami. Blok węglowy, który powstanie w Jaworznie, będzie należał do najnowocześniejszych w swej kategorii. Spełni wszystkie normy emisji. Będzie to jedna z najsprawniejszych jednostek energetycznych w Europie – mówi Dariusz Lubera, prezes zarządu Tauron Polska Energia.
Zgodnie z harmonogramem obiekt zostanie oddany do eksploatacji po niespełna pięciu latach, co pozwoli na uzupełnienie wycofywanych z użytkowania po roku 2016 starszych jednostek węglowych, przy czym parametry nowego bloku węglowego będą znacznie lepsze od zastępowanych. Jego sprawność wyniesie blisko 46 proc. Jaworznicki blok spełni surowe unijne wymagania z zakresu ochrony środowiska. Ponadto będzie przystosowany do ewentualnego dobudowania w przyszłości instalacji do wychwytywania dwutlenku węgla, co jest zgodne z wymaganiami Komisji Europejskiej.

Przy realizacji kontraktu, którego całkowita wartość wyniesie ok. 5,4 mld złotych brutto, zatrudnienie znajdzie kilka tysięcy osób. Blok zagwarantuje także na kilkadziesiąt lat kilka tysięcy miejsc pracy w okolicznych kopalniach węgla kamiennego, które będą dostawcami paliwa.

Zakres inwestycji obejmuje budowę bloku energetycznego w oparciu o kocioł pyłowy, opalany węglem kamiennym z niskoemisyjną komorą spalania, przepływowy, na nadkrytyczne parametry pary oraz kondensacyjną turbinę parową sprzęgniętą z generatorem wytwarzającym energię elektryczną. Blok będzie podłączony do nowej rozdzielni 400 kV wyprowadzającej energię elektryczną do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Umowa z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi na wyprowadzenie mocy i przyłączenie bloku do rozdzielni 400 kV stacji Byczyna została już zawarta.

Nowy blok zwiększy o ok. 2,5 proc. moc zainstalowaną w polskiej energetyce zawodowej. Żywotność jednostki ma wynieść co najmniej 200 tys. godzin pracy lub 30 lat.

Umowę na budowę bloku w Elektrowni Jaworzno III w kwietniu br. Tauron podpisał z konsorcjum Rafako-Mostostal Warszawa. Stało się to obecności m.in. premiera Donalda Tuska, wicepremier Elżbiety Bieńkowskiej oraz ministra skarbu Włodzimierza Karpińskiego.

Blok w Jaworznie jest największą inwestycją grupy Tauron, która znacząco wpłynie na poprawę jej efektywności wytwarzania.

W marcu Tauron Polska Energia podpisała z Polskimi Inwestycjami Rozwojowymi (PIR) umowę w sprawie finansowania bloku gazowo-parowego o mocy 413 MW w Łagiszy, a kilka dni później – także z udziałem premiera Donalda Tuska oraz wicepremier Elżbiety Bieńkowskiej – odbyła się uroczystość wmurowaniu aktu erekcyjnego pod budowę bloku węglowego o mocy 50 MWe i 86 MWt w Elektrociepłowni Tychy.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP