PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Rozdzielono środki na budowę dróg z PO Polska Wschodnia

Autor: WNP.PL (PS)
03-08-2017 12:39
Rozdzielono środki na budowę dróg z PO Polska Wschodnia
Fot. Fotolia

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości rozstrzygnęła trzeci - i na razie ostatni - konkurs na projekty drogowe w Programie Operacyjnym Polska Wschodnia. Tym samym rozdysponowano 100 proc. środków z działania 2.2 „Infrastruktura drogowa”, którego budżet wynosi ponad 2 mld zł.

Umowy o dofinansowanie ośmiu projektów wybranych w ostatnim konkursie powinny zostać zawarte do końca bieżącego kwartału i zakończyć się z upływem 24 miesięcy.
To kolejne inwestycje, które lepiej skomunikują aglomeracje miast wojewódzkich Polski Wschodniej z siecią dróg krajowych, w tym TEN-T.

Budowane drogi pomogą wyprowadzić uciążliwy ruch tranzytowy z centrów miast, co zakłada np. projekt DW 835 w obrębie aglomeracji Lublina.

Podobne są założenia projektu budowy węzła Porosły, na DK 8 wraz z przebudową dróg dojazdowych oraz projektów przebudowy dróg wojewódzkich nr 682 i 685. Wyprowadzą one z Białegostoku ruch  w kierunku Warszawy.

Poprawę przepustowości sieci drogowej w północnej części Rzeszowa zapewni budowa nowego odcinka drogi wojewódzkiej pomiędzy ul. Lubelską i ul. Warszawską, a na południu - przebudowa DW 988.

Z kolei inwestycja w aglomeracji Kielc (przebudowa DW 764) będzie uzupełnieniem ważnego ciągu drogowego łączącego województwo świętokrzyskie z podkarpackim. Jego południową część, wraz z mostem przez Wisłę w Połańcu, zrealizowano w poprzedniej perspektywie finansowej ze środków Programu Rozwój Polski Wschodniej.

W sumie Program Polska Wschodnia dofinansuje realizację 28 inwestycji drogowych w makroregionie, o łącznej wartości ok. 2631 mln zł, z czego udział Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wyniesie nieco ponad 2 mld zł.

- Transport ma ogromne znaczenie dla rozwoju gospodarczego. Jest jednym z czynników determinujących konkurencyjność Polski i jej regionów, poszczególnych sektorów gospodarki czy przedsiębiorstw - powiedział Adam Hamryszczak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju. - Poprawa połączeń drogowych przekłada się również na obniżenie poziomu zużycia paliw, zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza i poziomu hałasu, ma zatem efekt globalny, bowiem poprawia jakość życia i zdrowia mieszkańców, zwłaszcza tych z obszarów Miejskich - dodał wiceminister.

- Wybrane 28 projektów w większości przypadków nawiązuje do przedsięwzięć realizowanych w poprzedniej perspektywy finansowej i do PO Rozwój Polski Wschodniej - powiedziała wiceprezes PARP Małgorzata Oleszczuk. - Są one doskonałym uzupełnieniem inwestycji realizowanych zarówno na poziomie krajowym (PO Infrastruktura i Środowisko),  jak i na poziomie regionalnych programów operacyjnych.

Jak podkreśliła, dzięki ich realizacji zlikwidowane zostaną wąskie gardła w istniejących połączeniach miast wojewódzkich z siecią dróg krajowych oraz wybudowane będą zupełnie nowe połączenia, z niedawno zbudowanymi drogami, np. z południową obwodnicą Olsztyna czy z S19 na zachód od Rzeszowa.

PARP przypomina, że usprawnienie połączeń komunikacyjnych między miastami Polski Wschodniej - wojewódzkimi i powiatowymi – oraz z resztą kraju poprawią dostęp do rynków zbytu, pracy i usług publicznych (edukacja, ochrona zdrowia itp.).
Podobał się artykuł? Podziel się!

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


38 962 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

778 144 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 866 ofert w bazie

2 782 266 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP