Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Roszczenia ws. Stadionu Śląskiego urosły już do 75 mln zł

Autor: wnp.pl (TE)
02-02-2015 20:47
Roszczenia ws. Stadionu Śląskiego urosły już do 75 mln zł
fot. Andrzej Wawok

Samorząd woj. śląskiego wniósł do Sądu Okręgowego w Katowicach powództwo wobec konsorcjum Mostostalu Zabrze i spółek z grupy Hochtief o zasądzenie dodatkowej kwoty 15,7 mln zł ws. kontraktu na modernizację Stadionu Śląskiego w Chorzowie. Łączna wartość roszczeń samorządu wobec konsorcjum wynosi obecnie 74,81 mln zł.

Jak podał Mostostal, samorząd wnosi o zasadzenie dodatkowej kwoty z tytułu „poniesionych przez województwo kosztów wynikających ze zlecenia wykonania ekspertyz technicznych, obsługi prawnej, inwentaryzacji oraz magazynowania, ochrony, nadzoru autorskiego i inwestorskiego, utrzymania placu budowy, sporządzenia nowego projektu oraz dofinansowania spółki celowej Stadion Śląski sp. z o.o.”.
Mostostal podtrzymuje opinię, że naliczenie kar umownych jest bezzasadne, a po stronie województwa nie istnieją żadne roszczenia wynikające z umowy.

Jak mówił w niedawnej rozmowie z portalem wnp.pl Bogusław Bobrowski, prezes zabrzańskiej spółki, Mostostal szykuje się na wieloletni spór sądowy ws. Stadionu Śląskiego.

- W momencie zakończenia współpracy przy modernizacji Stadionu Śląskiego w Chorzowie nasze drogi z samorządem województwa całkowicie się rozeszły i kolejne wydarzenia są już konsekwencją tych zdarzeń - mówił prezes.

- Musimy dbać o interes naszych akcjonariuszy i dlatego złożyliśmy pozew do sądu. Natomiast po stronie samorządu województwa pojawiają się różnego rodzaju wyimaginowane i niezrozumiałe roszczenia. Dotyczy to chociażby obciążenia nas kosztami zmiany wadliwego projektu, który dostarczał inwestor, co w samo sobie jest kuriozum - mówił również.

Zobacz też: Mostostal Zabrze: będą długie spory ws. Śląskiego i DTŚ

W październiku 2014 r. samorząd woj. śląskiego złożył do Sądu Okręgowego w Katowicach pozew o zasądzenie od konsorcjum Mostostalu Zabrze, Hochtief Polska oraz Hochtief Solutions kar umownych w łącznej wysokości 59,73 mln zł z tytułu zwłoki w realizacji kontraktu na modernizację Stadionu Śląskiego.

Wcześniej, w lipcu 2014 r., ws. kontraktu na Stadion Śląski spółka z Zabrza złożyła pozew o zasądzenie od samorządu wraz z odsetkami 12 mln zł oraz 0,6 mln euro. Ponadto Mostostal wystąpił z wnioskiem o zawezwanie do próby ugodowej w zakresie części roszczeń w kwocie 7,54 mln zł.

NA GIEŁDZIE
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP