XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Rośnie wydobycie i zużycie kruszyw

Rośnie wydobycie i zużycie kruszyw
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W ciągu minionych siedmiu lat wydobycie kruszyw, stosowanych m.in. w drogownictwie i budownictwie, wzrosło w Polsce o ponad 120 proc. Eksperci prognozują dalszy wzrost wydobycia tych materiałów, uzależniając jednak jego wielkość od wzrostu całej gospodarki.

Perspektywy rozwoju górnictwa skalnego w Polsce były w środę jednym z tematów rozpoczętego w Gliwicach i Krakowie II Polskiego Kongresu Górniczego. Pod względem ilości producentów właśnie ten rodzaj górnictwa jest w Polsce dominujący - zajmuje się nim prawie 3 tys. podmiotów w całym kraju.

Perspektywy rozwoju tej gałęzi przemysłu wydobywczego zbadali Wiesław Kozioł i Piotr Czaja z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Naukowcy wskazują, że wzrost popytu na kruszywa i ich produkcja są związane z dynamiką wzrostu gospodarczego.

Wyliczono, że wzrost PKB poniżej 3 proc. rocznie nie wpływa znacząco na wielkość produkcji kruszyw, gdy jednak gospodarka rośnie powyżej tego poziomu, rozpoczyna się boom na kruszywa - popyt na nie rośnie dwa razy bardziej niż PKB (np. o ok. 7 proc., przy wzroście PKB o 3,5 proc.).

Dla producentów kruszyw szczególnie ważny był moment wejścia Polski do UE; od tego czasu następuje systematyczny wzrost zużycia i produkcji kruszyw naturalnych, rzędu 10-15 proc. rocznie.

W ciągu najbliższych 10 lat prognozuje się dalszy wzrost produkcji zarówno stosowanych np. w drogownictwie i kolejnictwie tzw. kruszyw łamanych (powstają przez mechaniczne rozdrobnienie skał) - do 70-80 mln ton w 2020 r., jak i kruszyw żwirowo-piaskowych (ok. 160 mln ton rocznie), stosowanych w budownictwie ogólnym.

W ubiegłym roku łączna polska produkcja kruszyw wzrosła do ok. 220 mln ton, z czego 70 proc. to kruszywa żwirowo-piaskowe. 95 proc. kopalin do produkcji kruszyw łamanych produkowanych jest w pięciu województwach: dolnośląskim, świętokrzyskim, małopolskim, śląskim i opolskim.

Produkcją kruszyw łamanych na potrzeby drogownictwa, kolejnictwa i budownictwa zajmuje się w Polsce ponad sto różnej wielkości firm, jednak ok. 60 proc. przypada na 15 największych producentów. Kruszywa żwirowo-piaskowe wydobywa ponad 2 tys. zakładów, w większości bardzo małych, gdzie roczne wydobycie nie przekracza 50 tys. ton.

Kruszywa w Polsce są znacznie tańsze niż w UE. W ostatnich latach ceny nieznacznie wzrastają; eksperci prognozują, że w perspektywie dojdą do poziomu europejskiego. W kosztach budowy dróg kruszywa stanowią ok. 3-5 proc.; dla dużych budów to mniej niż np. koszty nadzoru budowy.

Systematyczny wzrost produkcji kruszyw oraz postęp technologiczny w tej dziedzinie spowodowały też - jak wskazują naukowcy - rozwój branży kamieniarskiej w Polsce. W kraju kamieniarstwem zajmuje się ok. 4 tys. firm - najwięcej na Dolnym Śląsku. Tylko w gminie Strzegom jest ok. 300 zakładów kamieniarskich oraz 10 hurtowni kamienia i wyrobów z niego.

Na świecie roczną produkcję kruszyw szacuje się na ok. 20 mld ton - to dwie trzecie wszystkich wydobywanych surowców skalnych. W Europie do największych producentów należą Niemcy (470 mln ton rocznie), Hiszpania (430 mln ton), Francja (400 mln ton), Włochy (350 mln ton) oraz Wielka Brytania i Polska (po ok. 200 mln ton). Średnio w UE na jednego mieszkańca przypada ok. 7 ton kruszyw; w Polsce ok. 5,5 tony.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rośnie wydobycie i zużycie kruszyw

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!