Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Rośnie produkcja kruszyw. Dzięki budowie dróg

Autor: wnp.pl (Tomasz Elżbieciak)
27-07-2011 13:17
Rośnie produkcja kruszyw. Dzięki budowie dróg

W pierwszej połowie 2011 r. wyprodukowano ok. 110 mln ton kruszyw naturalnych, czyli ok. 5-6 mln ton więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Wzrost to zasługa budownictwa drogowego - poinformował portal wnp.pl Aleksander Kabziński, prezes Polskiego Związku Pracodawców Producentów Kruszyw.

- Wzrost produkcji wynikał głównie z ustabilizowania się na wysokim poziomie zapotrzebowania na kruszywo do budowy dróg krajowych. Z naszych szacunków wynika, że w tym czasie popyt na kruszywo do ich budowy wyniósł ok. 30 mln ton - powiedział Kabziński.
- W 2010 r. legalna produkcja kruszyw naturalnych wyniosła ponad 200 mln ton. Na koniec tego roku spodziewamy się będzie to ok. 215-220 mln ton - dodał.

Wskazał, że w pierwszym półroczu ceny kruszyw wzrosły o kilka procent, ale i tak nie pokryły one większych kosztów.

- Powodem są wyższe ceny paliw, które należą do największych wydatków przy produkcji kruszyw. Chodzi m.in. o koszt przewozu kruszyw z miejsca wydobycia do zakładów przeróbczych. Do tego niemal wszystkie maszyny używane w procesie produkcyjnym są napędzane silnikami spalinowymi - wyjaśnił Kabziński.

Podkreślił, że znaczącej poprawie uległa współpraca branży z PKP Cargo. Na początku tego roku prognozowano, że w 2011 r. - rekordowym pod względem prowadzonych inwestycji drogowych i autostradowych - mogą pojawić się problemy z zapewnieniem wystarczających dostaw kruszywa na place budów.

Formułowane wcześniej obawy dotyczyły przede wszystkim możliwości transportu kruszyw koleją. Wskazywano, że przewoźnicy nie dysponują odpowiednią liczbą wagonów, a dostępna infrastruktura kolejowa może okazać się niewystarczająca, żeby obsłużyć tak dużą ilość realizowanych inwestycji.

- Mamy bardzo istotny postęp w tej kwestii; branża ściślej współpracuje z PKP Cargo, który jest wiodącym przewoźnikiem kruszyw. Spotykamy się regularnie i na bieżąco przekazujemy uwagi. Dlatego w tym roku PKP Cargo może przewieźć ok. 30 mln ton kruszyw, co będzie rekordowym wynikiem - ocenił Kabziński.

Dodał, że istotne znaczenie dla producentów kruszyw będzie miało wejście w życie nowej ustawy, która zastąpi dotychczas obowiązujące Prawo geologiczne i górnicze. Reguluje ono m.in. zasady wykonywania prac geologicznych i wydobywania kopalin ze złóż. Nowe przepisy dostosowują polskie prawo do unijnych dyrektyw.

- Przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2012 r. Przygotowujemy się do niego i współpracujemy przy tworzeniu rozporządzeń do tego prawa. Ułatwi ono w kilku aspektach działalność naszej branży, a przede wszystkim powinno ograniczyć nielegalne wydobycie kruszyw - wskazał Kabziński.

Zaznaczył, że nielegalna produkcja, poza nieuczciwą konkurencją, powoduje niszczenie środowiska. Według szacunków, może ona sięgać nawet 10 proc. oficjalnego wydobycia. Oznaczałoby to, że tylko w 2010 r. nielegalnie wyprodukowano w Polsce ok. 20 mln ton kruszyw.

Tomasz ElżbieciakSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP