Rośnie liczba przetargów budowlanych

Rośnie liczba przetargów budowlanych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W III kwartale 2010 r. opublikowano w Polsce 40766 przetargów i zleceń na usługi, wykonanie oraz dostawy w branży budowlanej. To najlepszy wynik w tym roku i o 16 proc. więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku - wynika z raportu serwisu www.pressinfo.pl Grupy Marketingowej TAI.

W okresie od lipca do września 2010 r. 40766 ogłoszeń przetargowych dotyczyło szeroko rozumianej branży budowlanej. Oznacza to, że przetargi budowlane stanowiły w III kwartale dominujący element rynku zamówień publicznych i stanowiły blisko 48% wszystkich przetargów ogłoszonych w Polsce.

W porównaniu z poprzednimi kwartałami odsetek postępowań przetargowych o charakterze budowlanym prawie nie zmienił się, bowiem w I kwartale 28480 postępowań należało do branży budowlanej (czyli 47% wszystkich przetargów), a w II kwartale były to 37562 (48% ogólnej liczby ogłoszonych w tym czasie postępowań).

Z danych zebranych przez serwis www.pressinfo.pl wynika, że przetargów ogłaszanych w branży budowlanej z każdym kwartałem jest coraz więcej. W pierwszym kwartale 2010 ogłoszono 28480 postępowań przetargowych o charakterze budowlanym, w kolejnych trzech miesiącach już 37562 (wzrost aż o 32% w stosunku do I kwartału), a w trzecim kwartale zanotowano wzrost o kolejne 9% w stosunku do II kwartału - do 40766 postępowań.

Wzrost ilości ogłoszonych przetargów budowlanych nastąpił także w odniesieniu do roku 2009. W pierwszym kwartale 2010 przyrost ogłaszanych postępowań w stosunku do analogicznego okresu 2009 wyniósł 2%, w kolejnych kwartałach już odpowiednio 21% i 16%.

Według wyliczeń serwisu www.pressinfo.pl, najwięcej przetargów dotyczących szeroko rozumianej branży budowlanej w trzecim kwartale 2010 roku ogłoszono w województwie śląskim. 5601 postępowań przetargowych z woj. Śląskiego, stanowiło blisko 14% wszystkich ogłoszonych w tym zakresie postępowań przetargowych w kraju. Na kolejnych miejscach znalazły się województwa: mazowieckie (5570 przetargów budowlanych – 13,7%), oraz małopolskie (3578 – 9%) i dolnośląskie (3357 – 8%).

Najmniej przetargów budowlanych w III kwartale bieżącego roku ogłoszono w województwie opolskim (994 przetargi), oraz lubuskim (1054 postępowania). Należy jednak pamiętać, że część postępowań przetargowych obejmowała swym zasięgiem więcej niż jedno województwo.

Przetargi z szeroko rozumianej branży budowlanej, ogłoszone w okresie III kwartału 2010 dotyczyły głównie drogownictwa (27% ogłoszeń) oraz prac energoelektrycznych (20% postępowań przetargowych). Na kolejnych miejscach pod względem ilości ogłaszanych przetargów znalazły się postępowania dotyczące prac wodno-kanalizacyjnych (13% ogłoszeń), prac związanych z usługami wykończeniowymi (10% ogłoszeń), oraz z branżą budowlaną – budową obiektów budowlanych (9% przetargów).

W poprzednich kwartałach rozkład udziałów poszczególnych tematyk w ramach branży budowlanej nieco się zmieniał, jednak zawsze drogownictwo i elektroenergetyka zachowywały swój największy udział w rynku zamówień publicznych - zauważa www.pressinfo.pl.

90% postępowań przetargowych z branży budowlanej dotyczyło zleceń na usługi bądź wykonanie. Pozostałe ogłoszenia przetargowe dotyczyły dostaw.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rośnie liczba przetargów budowlanych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!