Ropa Brent najdroższa od 2014 roku

Ropa Brent najdroższa od 2014 roku
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ceny ropy naftowej (Brent) przebiły w czwartek poziom 80 dolarów za baryłkę i były najwyższe od 2014 r. Następujące jednocześnie osłabienie złotego wobec dolara potęguje przełożenie wyższych cen ropy na ceny na krajowych stacjach paliw - podkreśla Centrum Analiz PKO BP.

Brent w dostawach na lipiec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie drożeje o 26 centów do 79,56 USD za baryłkę.

W czwartek Brent w trakcie sesji zdrożała nawet do 80,50 USD za baryłkę - najwyżej od listopada 2014 r. W całym tym tygodniu zyskała 3,2 proc. i jest to już 6. z kolei tydzień ze zwyżką notowań.

Jak podkreśla PKO BP, drożejące paliwa będą w najbliższych miesiącach wspierały wzrost inflacji konsumenckiej.
Obawy dotyczące dalszego wzrostu cen paliw (sprawdź notowania) na stacjach powodują plany stworzenia Funduszu Niskoemisyjnego Transportu oraz wprowadzenie od 1 stycznia 2019 r. opłaty emisyjnej, z której finansowane mają być projekty związane m.in. z rozwojem elektromobilności w Polsce.

Opłata wyniesie 80 zł od każdego 1 tys. litrów paliwa, który trafi na rynek w naszym kraju. Głos w tej sprawie zabrał też Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, który zwrócił uwagę, że obecny wzrost cen paliw wynika ze wzrostu cen na rynkach międzynarodowych o kilkanaście procent w ciągu miesiąca.

- Jeśli chcemy dokonać transformacji energetycznej i stawiać na elektromobilność, warto na to przeznaczać środki. Cały czas Polska jest krajem, który ma jedne z najtańszych w Europie paliw i mniejszy udział podatków w końcowej cenie paliwa, niż to jest w większości krajów UE - wskazał Borys.

Notowaniom ropy nadal pomagają informacje o odnawianiu sankcji USA wobec Iranu, który jest trzecim największym dostawcą ropy z OPEC. Do tego dochodzą zmniejszające się zapasy ropy w USA, spadek produkcji ropy w Wenezueli, która boryka się z poważnym kryzysem, i mniejsze dostawy z OPEC.

Tymczasem Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) podała w tym tygodniu, że nadwyżka podaży ropy na globalnych rynkach paliw w końcu jest niemal wyeliminowana dzięki cięciom dostaw ropy z krajów OPEC i sojuszników kartelu, w tym Rosji.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ropa Brent najdroższa od 2014 roku

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!