Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Rok 2015 rekordowy dla deweloperów. 2016 budzi niepewność

Autor: wnp.pl (TE)
25-01-2016 17:11
Rok 2015 rekordowy dla deweloperów. 2016 budzi niepewność
Fot. PTWP

Deweloperzy działający na sześciu największych rynkach mieszkaniowych w Polsce sprzedali w 2015 r. ok. 51,8 tys. lokali, czyli o ponad 20 proc. więcej niż w 2014 r. i o prawie 48 proc. więcej niż w 2007 - najlepszym roku poprzedniego boomu mieszkaniowego. Niemniej perspektywy 2016 r. są trudne do precyzyjnego określenia.

Takie dane przynosi opracowanie, przygotowane przez firmę doradczą REAS. Jak podkreślono, rynek deweloperski w Polsce ma za sobą kolejny bardzo dobry rok, a wysoka sprzedaż była efektem wspierania popytu przez szereg równolegle występujących czynników.
- Ważne było oddziaływanie programu MdM, do którego po blisko dwóch latach obowiązywania wiele firm deweloperskich dopasowało nową ofertę - wskazano.

- Niskie stopy procentowe i perspektywa dłuższego utrzymania się obecnego poziomu oprocentowania lokat silnie wspierały napływ inwestorów kupujących mieszkania w celu późniejszego ich wynajęcia - dodano.

W komentarzu podano, że poziom stóp procentowych oraz obawy przed wzrostem od stycznia 2016 r. wymogu dotyczącego wysokości minimalnego wkładu własnego działały stabilizująco na liczbę nowo udzielanych kredytów hipotecznych. Dobrej sprzedaży sprzyjały także czynniki psychologiczne.

- W dużych miastach kupno nowego mieszkania przestało być zjawiskiem wyjątkowym czy przejawem luksusu - sytuacja na rynku pracy ulegała systematycznej poprawie, a rachunki powiernicze dawały kupującym mieszkania na wczesnym etapie budowy poczucie bezpieczeństwa - stwierdzono.

- Z pewnością ważne było również bogactwo oferty: potencjalni nabywcy łatwiej mogli znaleźć mieszkanie odpowiadające ich potrzebom i możliwościom - dodano.

Według REAS, szereg przesłanek wskazuje na to, że w 2016 r. będzie trudno wyrównać rekordową sprzedaż, ale nie ma powodów makroekonomicznych do wieszczenia silnego spadku popytu.

- Program 500+ poprawi sytuację dochodową rodzin z dziećmi, a część z nich marzy o zamianie swojego pierwszego mieszkania na większe. Zapewne zmaleje akcja kredytowa, ale wzrost marż na kredytach hipotecznych i wymóg wyższego wkładu własnego powinny zostać częściowo zneutralizowane wzrostem dochodów i wsparciem programu MdM - oceniono.

- Wprawdzie wsparcie to będzie stopniowo malało, jednakże rok 2016 powinien jeszcze być pod tym względem zbliżony do poprzedniego. Kluczowym słowem opisującym wizję rynku w rozpoczynającym się roku jest jednak „niepewność” - dodano.

Jak wyjaśniono, nie wiadomo kiedy i jakie zmiany zostaną wprowadzone w ustawie o ochronie praw nabywców, a także jak będzie wyglądało w kolejnych latach finansowanie programu MdM i budowanie portfela mieszkań na wynajem realizowane przez BGK Nieruchomości.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP