Robot SAM układa cegły. Ludzie są już niepotrzebni? [WIDEO]

Robot SAM układa cegły. Ludzie są już niepotrzebni? [WIDEO]
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Roboty rewolucjonizują pracę w branży budowlanej - twierdzi agencja Associated Press i przytacza działalność start-upu Built Robotics, którego głównym celem jest stworzenie technologii autonomicznej pracy dla ciężkiego sprzętu budowlanego.

  • W trakcie ośmiogodzinnej zmiany pracy, robot SAM może ułożyć trzy tys. cegieł.
  • Daje to kilkukrotnie większą wydajność w porównaniu z ludźmi.
  • Maszyna jest warta 400 tys. dolarów.

Start-up Built Robotics, który powstał w San Francisco, jest częścią szerszej grupy firm działających w obszarze technologii dla budownictwa. Start-upy te pracują nad rozwojem m.in. dronów i oprogramowania, które pozwala branży technologicznej na nadrobienie zaległości w dziedzinie innowacyjności technologicznej. Nowe wynalazki przede wszystkim wspierają wydajność pracy i bezpieczeństwo.

Jak zauważa AP, największym problemem stojącym obecnie przed branżą budowlaną jest brak wykwalifikowanych pracowników zdolnych łączyć umiejętności i wiedzę z zakresu inżynierii z obsługą coraz bardziej skomplikowanych maszyn. Ocenę tę potwierdzają słowa cytowanego przez agencję partnera w mieszczącym się w San Francisco oddziale firmy McKinsey - Michaela Chui. Jak stwierdza, "potrzebujemy wszystkich robotów, jakie tylko możemy zdobyć dla branży, a do tego - wszystkich pracowników zdolnych obecnie pracować na rynku. Tylko wtedy będziemy w stanie zagwarantować sektorowi budowlanemu wzrost". Chui jednocześnie zauważa, że "w miarę, jak roboty przejmują coraz więcej zadań, ludzie przekwalifikowują się i migrują do innych obowiązków".

W firmie budowlanej z Englewood w Kolorado pracownicy muszą między innymi uczyć się obsługi nowego robota kładącego cegły o nazwie SAM (Semi-Automated Mason). Maszynę wartą 400 tys. dolarów wyprodukowała nowojorska firma Construction Robotics. Podczas ośmiogodzinnej zmiany pracy, SAM może ułożyć trzy tys. cegieł, co pozwala na wydajność kilkukrotnie większą w stosunku do pracujących na budowie ludzi.


Międzynarodowy Związek Pracowników Budowlanych nie wyraża zbyt wielkich obaw w stosunku do technologii. Jak twierdzi jeden ze związkowców - Brian Kennedy, "istnieje bardzo wiele rzeczy, których SAM nie potrafi wykonywać. Doskonale z nimi radzą sobie natomiast wykwalifikowani pracownicy. Wspieramy ze swojej strony każdą technologię, która rozwija przemysł budowlany."

Rozwój robotyki w branży budowlanej spowodowany jest przede wszystkim niedoborem pracowników na rynku. Według najnowszych badań, 70 proc. amerykańskich firm budowlanych ma obecnie problemy ze znalezieniem rąk do pracy.

Szef Built Robotics, Ready-Campbell, przewiduje, że w przyszłości budowlanka oznaczać będzie partnerstwo pomiędzy wykwalifikowanymi pracownikami i inteligentnymi maszynami. "Roboty wykonują 80 proc. pracy, która jest powtarzalna, niebezpieczna i monotonna" - zauważa. "Operator robota z kolei wykonuje pracę wymagającą wyższych kwalifikacji, w której często oprócz doświadczenia wymagana jest również swego rodzaju finezja" - dodaje.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Robot SAM układa cegły. Ludzie są już niepotrzebni? [WIDEO]

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!