XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Rewitalizacja zabytkowych obiektów - czy to wyzwanie się opłaca?

Rewitalizacja zabytkowych obiektów - czy to wyzwanie się opłaca?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Deweloperzy powierzchni komercyjnej biorą się za coraz trudniejsze przedsięwzięcia związane z rewitalizacją zabytkowych obiektów. Ta droga - choć nieusłana różami - często przynosi biznesowy sukces.

Walka z przeciwnościami

Takie inwestycje jak Manufaktura w Łodzi czy Stary Browar w Poznaniu stały się nowymi wizytówkami miast i zachęciły kolejnych deweloperów do poszukiwania zabytkowych nieruchomości z potencjałem. Jednak adaptacja historycznych budynków na cele komercyjne wymaga nie tylko cierpliwości ze strony inwestora, ale przede wszystkim dodatkowych funduszy na nieprzewidziane zmiany w projekcie, umiejętności współpracy z konserwatorem zabytków oraz przygotowania projektu, który zapewni sukces komercyjny inwestycji. W zamian daje wiele - chociażby najlepsze lokalizacje, w centrach ośrodków.

- W centrum niektórych miast brakuje pustych działek pod projekty biurowe, spełniających oczekiwania deweloperów. Tymczasem zabytkowe kamienice zwykle charakteryzuje bardzo dobra lokalizacja - mówi Mariusz Aleksandrowicz, senior project manager w Dziale Zarządzania Projektami, Jones Lang LaSalle.

Kolejny argument to prestiż, jaki wiąże się z posiadaniem biura w takim obiekcie. - Dla niektórych najemców, np. kancelarii prawnych, siedziba w historycznym, reprezentacyjnym obiekcie w sercu miasta to nie tylko praktyczne rozwiązanie, ale i element budowy marki - przyznaje Mariusz Aleksandrowicz.

Inwestycje komercyjne w obiektach zabytkowych to nie tylko biurowce. Przykłady Manufaktury i Starego Browaru świadczą o tym, że atrakcyjne projekty mogą dotyczyć także centrów handlowych. - Tak jak w przypadku nieruchomości biurowych atutem jest atrakcyjna lokalizacja, a także unikalność projektu i wyjątkowa atmosfera wnętrz, np. w dawnych fabrykach - tłumaczy Mariusz Aleksandrowicz.

Ekspert z JLLS nie ukrywa, iż realizacja projektu komercyjnego w historycznych budynkach obarczona jest bardzo dużym ryzykiem. - Proces projektowy i legislacyjny rewitalizacji jest zdecydowanie bardziej złożony i czasochłonny. Należy się liczyć z potrzebą wprowadzania, często wielokrotnych, zmian do przygotowanej już dokumentacji, aby usatysfakcjonować zarówno inwestora, jak i przedstawicieli urzędu konserwatorskiego. I, co może wydać się nieoczywiste, to właśnie do konserwatora w tym procesie należy ostateczne zdanie - komentuje. Aleksandrowicz zauważa także inne, możliwe komplikacje. - Konieczne jest przygotowanie się na dodatkowe, często trudne do oszacowania na początkowych etapach, wydatki. Precyzyjne i czasochłonne prace odtworzeniowe mogą być niezwykle kosztowne - podsumowuje.

Zdaniem Pawła Gralińskiego,prezesa pracowni architektonicznej Arch Magic, na takie wyzwania można się przygotować jeszcze na etapie planowania inwestycji. - Bardzo ważne jest przeprowadzenie dokładnej inwentaryzacji rewitalizowanego obiektu i sprawdzenie jego stanu technicznego oraz zmian architektonicznych, jakie wprowadzono do pierwotnego projektu budynku - tłumaczy.

Problemem mogą się okazać także bariery technologiczne związane z wiekiem budowli. W budynkach zabytkowych trudno zamontować nowoczesne instalacje czy systemy bezpieczeństwa przeciwpożarowego. - Zdarza się, że stare budowle mają różne poziomy podłóg, dobudowane ściany etc. Dostosowanie zabytkowych obiektów do obowiązujących norm technicznych przysparza sporo pracy - komentuje Paweł Graliński.

Niestety, nie zawsze jest możliwość przygotowania się na wszystkie ewentualności. - Zdarzało mi się odnaleźć np. cieki wodne pod rewitalizowanymi budynkami, które musieliśmy uwzględnić na etapie projektowym - tłumaczy Graliński i podsumowuje, że konieczność przygotowania się na niespodzianki musi być wpisana w plan realizacji takich projektów.

Cały materiał w serwisie: www.propertynews.pl
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rewitalizacja zabytkowych obiektów - czy to wyzwanie się opłaca?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!