Rewitalizacja miast nowym kierunkiem łódzkich uczelniach

Rewitalizacja miast nowym kierunkiem łódzkich uczelniach
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Dwie największe łódzkie uczelnie - Uniwersytet i Politechnika - w roku 2016/2017 uruchomią nowy, unikatowy w skali kraju, kierunek studiów - rewitalizację miast. To ich pierwszy tego typu wspólny projekt.

"Rewitalizacja będzie decydowała o tym, jak Łódź będzie wyglądała za kilkanaście lat - to nasza przyszłość, ale i teraźniejszość. Aby sprostać temu zadaniu, potrzebujemy partnerów w postaci środowiska naukowego. To nie jest projekt na najbliższą toczącą się perspektywę unijną - będzie on funkcjonował permanentnie. Specjalistów w tej dziedzinie nie ma zbyt wielu. Potrzeba nam osób, które będą umiały zarządzać procesem rewitalizacji w sposób kompleksowy" - podkreśliła prezydent Łodzi Hanna Zdanowska w poniedziałek na konferencji z udziałem rektorów UŁ i PŁ.

Nowy kierunek studiów ma pozwolić studentom na interdyscyplinarne i wszechstronne podejście do zagadnienia rewitalizacji, która przez twórców programu studiów rozumiana jest kompleksowo i obejmuje nie tylko zagadnienia urbanistyczne, ale również ekonomiczne i społeczno-kulturowe.

"To ważny dzień dla Łodzi, Uniwersytetu i Politechniki. Podejmujemy bardzo duże przedsięwzięcie, które w naturalny sposób jest ulokowane w Łodzi. Mamy tu wieloletnie doświadczenia związane z rewitalizacją i to Łodzi i łódzkim uczelniom zależy na sprawnym przebiegu tych procesów" - zaznaczył rektor UŁ prof. Włodzimierz Nykiel.

Jak wyjaśnił, w nowym projekcie Politechnika odpowiedzialna będzie za takie zagadnienia jak architektura i budownictwo, natomiast Uniwersytet skupi się na społecznym wymiarze rewitalizacji, problematyce partycypacji, gospodarki i ekonomii.

"Rewitalizacja to nie tylko odnowienie murów, bo także to, co się w tych murach dzieje musi być zdrowe z gospodarczego i ekonomicznego punktu widzenia. Zależy nam, by potencjał uczelni był uzupełniony o potencjał miasta, aby studia miały praktyczne aspekty, by odbywały się praktyki i wykłady prowadzone przez praktyków - co miasto nam zapewnia" - dodał.

Program studiów drugiego stopnia, które rozpoczną się w semestrze letnim 2016/2017, obejmie m.in. zajęcia z aktywizacji i partycypacji społecznej, gospodarki miejskiej, technologii budowlanych, architektury i urbanistyki, marketingu i planowania społecznego, tożsamości i dziedzictwa kulturowego miast.

"Władze lokalne i uczelnie oferują młodym ludziom nowy specjalny rodzaj zawodu, który dotyczył będzie nie tylko Łodzi, ale wszystkich zagadnień związanych z tym, gdzie, co i jak można rewitalizować. Studenci będą mogli wybrać ścieżkę edukacyjną zgodną ze swoimi zainteresowaniami, aby tym lepiej realizować ją później w życiu zawodowym" - podkreślił rektor PŁ prof. Stanisław Bielecki.

W ramach kierunku studenci mają do wyboru jedną z trzech ścieżek edukacyjnych: ekonomiczno-gospodarczą albo społeczno-partycypacyjną opracowywane przez UŁ lub też architektoniczno-budowlaną przygotowaną przez PŁ. W pierwszym roku planuje się przyjęcie 60 studentów.

Uczelnie planują, że kierunek zasili rynek pracy w wysokiej klasy koordynatorów i zarządców obszarów rewitalizacji, posiadających wszechstronną wiedzę i praktyczne umiejętności dotyczące kompleksowej odnowy obszarów zdegradowanych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!