Rekordowe wydobycie wapieni i margli w 2008 r.

Rekordowe wydobycie wapieni i margli w 2008 r.
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ponad 25 mln ton wykorzystywanych w przemyśle cementowym wapieni i margli wydobyły w ubiegłym roku polskie kopalnie tego surowca. Rekordowe wydobycie to efekt wzrostu zapotrzebowania na cement na krajowym rynku.

"Zarówno sprzedaż cementu, jak i wydobycie wapieni i margli na potrzeby jego producentów, w ostatnich latach systematycznie rosły. Pod względem wielkości wydobycia kopalnie odkrywkowe tych surowców są czwartym górnictwem w Polsce" - powiedział w czwartek PAP wicedyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Gliwicach, Piotr Wojtacha.

Eksploatację tych kopalin nadzorują urzędy górnicze w Gliwicach, Katowicach, Poznaniu, Warszawie, Kielcach i Lublinie. W czwartek w Wyższym Urzędzie Górniczym (WUG) w Katowicach, z udziałem szefa Stowarzyszenia Producentów Cementu, podsumowano miniony rok w tym sektorze.

W 2007 r. wydobycie surowców dla cementowni, prowadzone w 14 odkrywkowych zakładach górniczych w różnych częściach Polski, wyniosło 23,3 mln ton. Ostatecznych danych za ubiegły rok jeszcze nie ma, ale - według WUG - z całą pewnością wydobycie przekroczyło 25 mln ton, co stanowi wzrost o blisko 10 proc.

Wyższe wydobycie to efekt wzrostu zapotrzebowania cementowni. Szacuje się, że na wytworzenie jednej tony cementu potrzeba ok. 1,5 tony tego surowca. A ubiegłoroczna sprzedaż cementu w kraju przekroczyła 16,8 mln ton, wobec 16,6 mln ton rok wcześniej. W 2006 r. krajowy rynek wchłonął 14,4 mln ton cementu, a rok wcześniej ponad 11,8 mln ton - podał WUG.

Ze wstępnych danych wynika, że surowców dla przemysłu cementowego wydobyto w minionym roku więcej niż rud miedzi, których było niespełna 23,7 mln ton. Najwięcej w Polsce - 140 mln ton rocznie - wydobywa się kruszyw naturalnych (piaski, żwiry itp.), węgla kamiennego (82,7 mln ton) i brunatnego (57,7 mln ton).

Odkrywkowe kopalnie wapieni i margli zatrudniają około 400 osób. W ostatnich latach kontrole nadzoru górniczego nie stwierdziły tam żadnych nieprawidłowości, nie było też poważniejszych wypadków. Górnicy wapienia narzekają jednak na bariery, które hamują rozmów tej branży.

Jak mówił w czwartek w WUG szef Stowarzyszenia Producentów Cementu, Andrzej Balcerek, do najpoważniejszych problemów należy blokowanie eksploatacji w związku z ochroną przyrody na obszarach, gdzie znajdują się złoża surowców. Praktycznie niemożliwa jest eksploatacja przy rezerwatach czy w miejscach, gdzie występują chronione gatunki roślin i zwierząt.

Inny problem to przewlekłość postępowań administracyjnych, związanych np. z uzyskaniem koncesji na eksploatację kopaliny. Wymaga to nie tylko szczegółowych uzgodnień środowiskowych, ujęcia w planach zagospodarowania itp., ale także wykupu potrzebnych gruntów, co czasami trwa bardzo długo i napotyka na liczne przeszkody.

Z danych nadzoru górniczego wynika jednak, że przemysł cementowy nie musi martwić się o dostęp do surowców. Udokumentowane złoża wapieni i margli w Polsce to ponad 18,1 mld ton, z czego 12 mld ton to tzw. zasoby bilansowe (rozpoznane) dla przemysłu cementowego. Z tego ponad 2,2 mld ton to zasoby przemysłowe, czyli dostępne do potencjalnej eksploatacji. Udokumentowanych złóż jest 70, zagospodarowanych 18.

Wyższy Urząd Górniczy w Katowicach i podległe mu urzędy okręgowe nadzorują całość eksploatacji górniczej w Polsce. W sumie jest ona prowadzona w 5443 zakładach, zatrudniających ok. 200 tys. pracowników.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rekordowe wydobycie wapieni i margli w 2008 r.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!