PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Reaktywacja Polimeksu-Mostostalu

Autor: wnp.pl (Piotr Stefaniak)
16-07-2014 08:21
Reaktywacja Polimeksu-Mostostalu
Fot. PTWP (Paweł Pawłowski)
- Jesteśmy firmą inżynieryjno-projektową, wyspecjalizowaną w budownictwie energetycznym i petrochemicznym, z dużym udziałem własnego wykonawstwa. (…)W działalności, którą określiliśmy jako podstawową, potrafimy dobrze kwantyfikować potencjalne zagrożenia. Nie powtórzy się sytuacja, kiedy to firma koncentrowała się na budowaniu jak najgrubszego portfela zamówień. Wielki portfel kontraktów, ale bez odpowiedniej wartości marży na kontraktach, jest drogą prowadzącą donikąd - mówi Bogusław Piekarski, wiceprezes zarządu ds. operacyjnych Polimex-Mostostal.

Na przełomie sierpnia i września powinniśmy uzyskać linie gwarancyjne dla spółek w naszej nowej strukturze holdingowej i zintensyfikujemy ofertę w celu pozyskiwania nowych zamówień w sektorze energetycznym i petrochemicznym. Spółka będzie kontynuować realizację dotychczasowych kontraktów, a znacząca część jej zobowiązań zostanie zamieniona na akcje - mówi Bogusław Piekarski, wiceprezes zarządu ds. operacyjnych Polimex-Mostostal.

Zarząd Polimeksu-Mostostalu ogłosił niedawno, że tworzy strukturę holdingową. Dlaczego?

Bogusław Piekarski, wiceprezes zarządu ds. operacyjnych Polimex-Mostostal.

- Ponieważ wierzyciele, w tym banki oczekują, że spółka będzie pozyskiwać nowe zamówienia, bowiem od roku nie startowaliśmy w nowych, dużych przetargach. Jest to możliwe tylko w przypadku dostępu do bankowych linii gwarancyjnych, a te będą udzielone nowym spółkom nie obciążonym przeszłością.

Na bazie nowych spółek będziemy budować ich wartość i zdolność finansową do ofertacji i realizacji projektów.

Jakie to będą zmiany?

- Zgodnie z ustaleniami z wierzycielami, wyodrębnimy spółki prawa handlowego dla segmentów energetycznego i petrochemicznego, będących sferami naszej podstawowej działalności. Będą one nieobciążone finansowo, zostaną wyposażone w konieczne zasoby i kapitał obrotowy i będą mogły pozyskiwać gwarancje bankowe.

Będziemy budować ich wartość w oparciu o nową jakość. W ten sposób wrócimy do gry na rynku budownictwa energetycznego i petrochemicznego, z którego wyrośliśmy i w którym mamy największe kompetencje.

Jakie będzie wiano holdingu?

- Wstępne warunki uzgodnione z wierzycielami przewidują dokapitalizowanie spółki poprzez emisję obligacji, z czego część emitowanych obligacji stanowić będą obligacje zamienne na akcje spółki. Ponadto zobowiązania finansowe P-M o wartości 470 mln zł zostaną zamienione na akcje spółki.

Uzyskane w ten sposób środki oraz linia gwarancyjna uruchomiona przez ww. banki posłużą do pozyskiwania nowych kontraktów. Odroczona do 2019 roku zostanie spłata pozostałych zobowiązań firmy.

Polimex-Mostostal nie zniknie?

- Nie. Realizuje kilka znaczących kontraktów w tym dwa kluczowe, bardzo ważne dla sektora energetycznego. Chodzi o nowy blok 1075 MW w Elektrowni Kozienice, realizowany w konsorcjum z Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe o wartości 6,3 mld zł brutto oraz budowę dwóch nowych bloków węglowych w Elektrowni Opole w konsorcjum z Rafako i Mostostalem-Warszawa przy udziale Alstom Power, o wartości 11,5 mld zł brutto.

NA GIEŁDZIE
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


41 704 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 764 ofert w bazie

2 782 271 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP