XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Raport: tanieją używane mieszkania

Raport: tanieją używane mieszkania
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Czerwiec był kolejnym miesiącem, w którym spadły ceny mieszkań na rynku wtórnym. Największe były obniżki w Opolu oraz we Wrocławiu - wynika z raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera.

Zdaniem analityków majowe zahamowanie spadków cen mieszkań okazało się bardzo krótkotrwałe. W czerwcu ceny ofertowe w 11 analizowanych miastach były niższe niż w maju. Największe obniżki nastąpiły w Opolu (o 2,2 proc.) oraz Wrocławiu (1,4 proc.). Średni spadek wyniósł 0,3 proc.

Według raportu - w porównaniu z czerwcem 2010 roku najbardziej spadła cena metra kwadratowego mieszkania w Katowicach (o 7,4 proc.) oraz we Wrocławiu i Olsztynie (5,7 proc.). Średni roczny spadek kształtuje się na poziomie 3,1 proc. dla wszystkich 15 miast, przy czym w Lublinie cena jest wyższa o 0,7 proc. w porównaniu z zeszłym rokiem, a w Sopocie mamy do czynienia z tradycyjną letnią podwyżką i w rezultacie ceną wyższą o 4 proc. niż w czerwcu 2010.

Oznacza to, że perspektywa ograniczenia możliwości zakupu mieszkań przy udziale preferencyjnych kredytów nie powstrzymała spadków cen na długo. Podaż mieszkań na rynku wtórnym utrzymuje się na poziomie znacznie przewyższającym popyt. Niewykluczone, że perspektywa zmian w programie Rodzina na Swoim podziałała nie tylko na kupujących, ale również na sprzedających.

Łódź jest jedynym miastem, w którym znacząco spadły ceny transakcyjne. Od początku roku obniżki osiągnęły poziom 6,7 proc.

W ocenie analityków - sprzedający, wiedząc jak długi jest obecnie okres potrzebny na sprzedaż mieszkania, wolą obniżyć cenę niż czekać kolejnych kilka miesięcy i stawić czoła kolejnemu spadkowi popytu.

W I półroczu 2011 r. przeciętna marża kredytów w złotych spadła z 1,6 proc. do 1,29 proc., a tych w euro z 2,36 proc. do 2 proc. W kilku bankach marże są obecnie nawet o 1 punkt procentowy niższe niż na początku roku. W ostatnich miesiącach rośnie zarówno przeciętne oprocentowanie kredytów w złotych, jak i w euro.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Raport: tanieją używane mieszkania

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!